Asuntomarkkina on rajusti jakautunut. Taajamissa rakentamisvauhti kiihtyy tänä vuonna entisestään, mutta reuna-alueilla erityisesti käytettyjen omakotitalojen myynti takkuaa pahasti. Kauppa syntyy heikon kysynnän alueella yleensä vain hintaa pudottamalla.
Kiinteistövälittäjien tekemät omakotitalokaupat ovat heikon kysynnän alueella paikoin rajustikin vähentyneet. Käytettyjen omakotitalojen kaupoista MTV Uutisille perjantaina tehty selvitys paljastaa, että kauppamäärä on vähentynyt 10 vuodessa maaseudulla jopa puoleen.
– Viimeisen kahden vuoden aikana maakunnassa pudotusta on kolmannes ja maakuntakeskus Joensuussakin 10 prosenttia, luonnehtii Pohjois-Karjalan OP-Kiinteistökeskuksen myyntijohtaja Mikko Rautiainen.
Kun samaan aikaan talojen itsemyynti on lisääntynyt, jäljelle jää salaisuuksia.
– Kukaan ei tiedä minkä verran tosiasiassa myynnissä olevista kohteista jää myymättä.
Hintatoiveet pettävät pahimmin
Tutkimusalueena oli Pohjois-Karjalan maakunta ja tilastona kiinteistövälittäjien tekemät kaupat kymmenen vuoden, ja vertailuna kahden viime vuoden aikana. Tilanteen uskotaan olevan saman suuntainen muillakin reuna-alueilla.
– On meillä kohteita jotka eivät mene kaupaksi millään hinnalla, totta on sekin.
Velaton keskihinta on laskenut viime vuosina 5-10 prosenttia. Myyntiajat ovat kymmenessä vuodessa jatkuneet reuna-alueilla useilla kuukausilla, mutta aivan viime vuosina yllättäen heikon kysynnän alueella jopa lyhentyneet hieman. Siihen on selvä syy.
– Maakunnan alueella hintataso on joustanut enemmän eli niiden kiinteistöjen arvot ovat tulleet alaspäin.
