Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kihtipotilaan tuskaan uusi apu? Tämä lääke voi auttaa

Kortisonia pidetään vaihtoehtona potilaille, joille tulehduskipulääkkeet eivät sovi. Kuvituskuva.
Kortisonia pidetään vaihtoehtona potilaille, joille tulehduskipulääkkeet eivät sovi. Kuvituskuva.Lehtikuva
Julkaistu 24.04.2016 15:00

UUTISPALVELU DUODECIM – MTV LIFESTYLE

Akuuttia ja kivuliasta kihtikohtausta hoidetaan useimmiten tulehduskipulääkkeellä, mutta saman kivunlievityksen saa todennäköisesti kortisonitableteilla. Havainto on tervetullut, sillä kaikille potilaille tulehduskipulääke ei välttämättä sovi.

Tutkimukseen osallistui 380 kihtioireiden takia sairaalan päivystykseen hakeutunutta aikuista. Heidät satunnaistettiin saamaan joko tavallisesti kihdin hoidossa käytettävää indometasiini-tulehduskipulääkettä tai prednisolonia tabletteina.

Kummatkin lääkkeet lievittivät potilaiden kipuja yhtä hyvin kahden viikon hoidossa. Indometasiini aiheutti enemmän haittavaikutuksia lääkityksen alkuvaiheessa, mutta lopulta haittoja oli saman verran kummassakin ryhmässä.

Tulokset tukevat suomalaisia hoitosuosituksia, joiden mukaan indometasiini on akuuttiin kihtiin ensisijainen kipulääke, mutta kortisonia pidetään vaihtoehtona potilaille, joille tulehduskipulääkkeet eivät sovi.

Tutkimus julkaistiin Annals of Internal Medicine -lehdessä.

Kihti on kivulias nivelsairaus, joka johtuu virtsahapon eli uraatin kiteytymisestä niveliin ja joskus myös muihin kudoksiin. Muun muassa alkoholi, ylipaino ja puriineja sisältävä ruokavalio pahentavat oireita. Puriineja on etenkin eläinten nahassa ja sisäelimissä sekä äyriäisissä ja monissa palkokasveissa.

Copyright Duodecim 2016. Kaikki oikeudet pidätetään. Materiaalin uudelleen julkaisu ja edelleen levittäminen on kielletty ilman kirjallista lupaa. 

Jumppa nivelrikkoiselle – treenaa mukana!

Studio55.fi-lähetyksessä vieraina fysioterapeutit Minna Penttilä ja Sanna Korteniemi.

7:19Jumppa nivelrikkoiselle – treenaa mukana!

Lisää aiheesta:

Kärsitkö ärtyvästä suolesta? Tutkimus paljasti kaksi toimivaa hoitoa kiusallisiin oireisiinNivelreuman keskeinen hoitokeino kasvattaa potilaiden sydänriskejä – näin haittoja voi vähentää Tutkimus paljastaa: Parasetamoli onkin tehoton tähän kipuunTulehduskipulääkkeet vaarantavat sydämen – vältä pitkiä kuureja ja suuria annoksiaKortisolipistokset eivät auta polven nivelrikosta kärsiviäPsoriaasin lääkehoito voi ehkäistä sydänsairauksia
ReumaLääkkeetStudio55

Tuoreimmat aiheesta

Reuma
  • 23.07.202213:01
    Sairaudet ja taudit

    Tiia Raitmaa, 42, on lääkäri, joka puhuu avoimesti omasta terveydestään: "Pystyn ymmärtämään kipupotilaita"

  • 08.05.202108:05
    Painonhallinta

    Marketta, 63, yritti laihduttaa yli 20 vuotta tuloksetta – vasta lääkehoito toi avun: "Mielessä on tapahtunut valtava muutos"

  • 26.05.202016:28
    Keuhkosairaudet

    Keuhkosairauksista kärsivää vaanii toinenkin krooninen sairaus – syyksi epäillään tulehdusta

  • 25.05.202010:44
    Trumpin Yhdysvallat

    Trump toistelee "koronalääkkeensä" nimeä kuin papukaija ja suosittelee sitä koronan hoitoon – nyt lääkkeen myynti on tuplaantunut Yhdysvalloissa

  • 15.12.201915:59
    Terveys ja hyvinvointi

    69-vuotias nainen ei saanut enää käsiään nyrkkiin – röntgenkuvaus paljasti harvinaiset "teleskooppisormet"