Suurimman oppositiopuolueen eli Sdp:n eduskuntaryhmä päätti tänään esittää työministeri Arto Satoselle (kok). epäluottamusta. Keskiviikkona joukko SAK:n suuria ammattiliittoja kertoo ”työmarkkinatoimista”. Työmarkkinakiistat eivät ole näin ollen jäähtymässä.
Kansanedustaja ja Sdp:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen esitti epäluottamusta työministeri Arto Satoselle tänään eduskunnassa, kun käsittelyssä oli poliittisia lakkoja ja tukilakkoja rajaava lakiesitys.
Sdp perustelee epäluottamusesitystä sillä, että Satonen olisi antanut eduskunnalle väärää tietoa Ruotsin poliittisten lakkojen enimmäiskeston suhteen.
Jupakan ytimessä on se, voiko poliittinen lakko kestää Ruotsissa vain 1-2 tuntia, kuten Satonen on todennut.
Julkisuudessa on esitetty erilaisia arvioita siitä, kuinka pitkään poliittiset lakot voisivat Ruotsissa jatkua.
Sdp on julmistunut nyt siitä, ettei Satonen ole korjannut sanomisiaan.
– Vaikka virhe on selvästi osoitettu, työministeri ei ole muuttanut toimintaansa tai perunut puheitaan.
– Näin ollen voidaan todeta, että koko hallituksen rakennelma ja työministerin väitteisiin perustuva lakko-oikeuden rajoittaminen on rakennettu joko tietoisesti tai heikosta valmistelusta johtuen virheelliselle perustalle, kansanedustaja Mäkynen puhui eduskunnassa.
