Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) hallituksen rivejä raastaa ensi viikon puoliväliriihen alla kiista ruotsin kielen vapaaehtoisuuskokeilusta.
Hallitusohjelmassa sovittiin, että hallitus selvittää lainsäädännölliset edellytykset alueellisiin kokeiluihin kielivalikoiman laajentamiseksi ilman velvoittavaa toisen kansalliskielen opiskelua.
Selvitys ei perussuomalaisten mielestä ole edennyt tyydyttävällä tavalla, ja Yle kertoi torstaina, että puolue olisi kytkenyt ammatillisen koulutuksen uudistamisen ruotsin kielen vapaaehtoisuuskokeiluun.
Perussuomalaisten eduskuntaryhmän puheenjohtaja ja puheenjohtajaehdokas Sampo Terho ei perjantaina suostunut kommentoimaan tietoja ammatillisen koulutuksen uudistamisen ja kielikokeilun yhteenkoplauksesta.
– Perussuomalaisille on erittäin tärkeää, että tämä kielikokeilu tulee toteutumaan sellaisessa muodossa, että saadaan tieteellisesti mitattavia tuloksia eli saadaan riittävä otanta kokeiluun, Terho sanoi toimittajille eduskunnassa.
Terho ei täsmentänyt, mikä olisi perussuomalaisten mielestä riittävä otanta.
"Kohtuuton tilanne ammattikouluille"
Myöskään opetus- ja kulttuuriministeri Sanni Grahn-Laasonen (kok.) ei perjantaina halunnut kommentoida tietoja koplauksesta kielikokeilun ja ammatillisen koulutuksen uudistamisen välillä.
