Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Keskusta uhkaili hallituksesta lähdöllä – puolueen kansanedustaja: "Kyllä moni miettii, voiko luottaa päätöksiin"

0:29Keskusta uhkaili hallituksesta lähdöllä – näin asiaa kommentoi puolueen kansanedustajaKeskusta uhkaili hallituksesta lähdöllä – näin asiaa kommentoi puolueen kansanedustaja.
Julkaistu 23.11.2021 21:53
Toimittajan kuva

Mikko Kormilainen

mikko.kormilainen@mtv.fi

Hallituspuolue keskusta uhkaili jälleen viikonloppuna hallituksesta lähtemisellä.

Hallituskriisi nousi puheenaiheeksi myös illan Asian ytimessä, Jaakko Loikkanen -ohjelmassa, kun studioon saapui vieraaksi keskustan kansanedustaja Jouni Ovaska ja SDP:n varapuheenjohtaja Matias Mäkynen.

Keskustan puheenjohtaja Annika Saarikon mukaan puolue kaataa hallituksen, jos muut hallituspuolueet eivät sitoudu sovittuun talouslinjaan muun muassa budjettikehysten osalta. Talouskurista lipsumiseen viittaavia puheita on keskustan mukaan kuulunut hallituskumppaneista vasemmistoliiton, vihreiden ja SDP:n riveistä.

Ovaska pitää hyvänä, että hallitusohjelma toteutuu.

– Tämä talouspolitiikka, johon minä viittasin, että päätöksiä perutaan yhtäkkiä, hyvä jos sellaista talouspolitiikkaa ei jatkossakaan ole.

Tulkitsenko oikein, että tässä vaiheessa keskustan tulee pysyä hallituksessa? Jaakko Loikkanen kysyy Ovaskalta.

– Silloin, jos sovituista asioista pidetään kiinni.

Onko ryhmässä vastaava henki?

– Kyllä tänäänkin, kun olen jutellut monen edustajansa kanssa. Kyllä moni miettii, voiko luottaa niihin päätöksiin. Niin kuin pääministerikin on todennut, pidetään kiinni. Pääministeri johtaa hallitusta ja hänen sanaansa meidän on luotettava.

Lue myös: Eeva Lehtimäen kommentti: Keskustan hallitusahdistus syvenee – kuka enää uskoo Saarikon viimeistä varoitusta? 

Lisää aiheesta:

Sanna Marin MTV:lle: Hallituksen luottamuksen palauttamiseksi tarvitaan tekoja – pääministeri vastasi Saarikolle johtamistyylistäänKeskusta syöksykierteessä ja puheenjohtajapeli täydessä vauhdissa: "Puhutaan, että Kaikkosen pitäisi uhrautua" – kokoomuskin huolissaan kepun "räyhäpolitiikasta"Eeva Lehtimäen kommentti: Keskustan hallitusahdistus syvenee – kuka enää uskoo Saarikon viimeistä varoitusta? Näin Marin vastasi Saarikon talousvaatimuksiin: "Yhdessä sovitusta pidetään kiinni" Toimiko keskusta oikein, Seppo Kääriäinen? Konkariedustajat vastaavat, onko jatkuvan velanoton vaarana talouden ylikuumeneminenOppositio hallituskriisistä MTV:lle: Poliittista teatteria – "Keskusta alkaa ymmärtää, että panttivankeus vasemmistohallituksessa on väärä tie"
PolitiikkaMarinin hallitusAsian ytimessä.docSuomen KeskustaSDPKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Politiikka
  • Eilen22:40
    Kotimaa

    KSML: Maria Kaisa Aula on pyytänyt eroa

  • Eilen19:22
    Veikkaus

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • Eilen15:40
    New York

    Ennakkosuosikki New Yorkin pormestariksi on muslimi, jota Trump herjaa kommunistiksi

  • Eilen07:22
    Ruotsi

    Tutkimus: Naiset kohtaavat politiikassa enemmän vihaa – häirikkö useimmiten keski-ikäinen mies

  • Eilen06:56
    Koulutus

    Uuteen ammattiin opiskelusta 2 400 euron kuukausipalkka? Saana kertoo, miten se on mahdollista aivan helposti