Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Video ja kuvat turmapaikalta: Rajussa nokkakolarissa Keski-Suomessa kuoli kolme, kaksi lasta loukkaantui vakavasti

0:37Pelastuslaitos työssään Konneveden kuolonkolarin tapahtumapaikalla
Julkaistu 30.04.2018 14:29(Päivitetty 30.04.2018 19:13)
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Keski-Suomessa Konnevedellä sattui alkuiltapäivällä vakava liikenneturma, jossa kuoli kolme ihmistä ja kaksi loukkaantui vakavasti.

Onnettomuudessa oli osallisena kolme henkilöautoa.

– Kahdessa autossa oli vain kuljettajat ja yhdessä autossa oli neljä ihmistä, päivystävä palomestari Toni Jurmu Äänekosken pelastuslaitokselta kertoo.

Kuolleet ovat kaksi keski-ikäistä miestä ja keski-ikäinen nainen. Aiemmin pelastuslaitos kertoi, että kuolleet olisivat kaksi keski-ikäistä miestä ja teini-ikäinen tyttö.

44200946
Onnettomuusautot romuttuivat pahasti nokkakolarissa.Lehtikuva

44200867Tie onnettomuuspaikalla oli suljettuna pitkään liikenteeltä.Lehtikuva

Ambulanssit nopeasti paikalle

Poliisin mukaan turma tapahtui, kun vastakkaisista suunnista tulleet kaksi henkilöautoa törmäsivät toisiinsa Suolahdentiellä. Turman syystä ei ole vielä tietoa.

Toisesta autosta kuolivat kuljettajana toiminut mies ja hänen takanaan istunut nainen. Autossa olleet kaksi lasta vietiin sairaalaan. Palomestarin mukaan he loukkaantuivat vakavasti.

Toisesta autosta kuoli kuljettajana toiminut mies. Hän kuoli ambulanssissa matkalla sairaalaan.

44200842Jälkien perusteella kolari oli raju.Lehtikuva

Turmassa osallisena oli vielä kolmas auto, jonka naiskuljettaja vietiin sairaalaan. Palomestarin mukaan nainen loukkaantui vain lievästi.

– Nelihenkisen seurueen auto tuli Konneveden suunnasta kohti Äänekoskea ja vastakkaisesta suunnasta tuli kaksi ajoneuvoa. Ensimmäiset (henkilöautot) ovat tulleet nokat vastakkain. Takaa on tullut naiskuljettajan kuljettama auto, joka on törmännyt edellä ajaneeseen autoon, kertoo rikoskomisario Reima Rossi.

44200868Onnettomuuspaikalle tuli useita pelastuslaitoksen yksiköitä, poliiseja ja viisi ambulanssia.Lehtikuva

Paikalle tuli viisi ambulanssia ja kolme pelastusyksikköä.

– Uhrit saatiin nopeasti hoitoon, eli pelastustoimet sujuivat hyvin, Jurmu sanoo.

Tie oli märkä sateen takia

Pelastuslaitoksen mukaan liikenneonnettomuus tapahtui Sumiaisten ja Konneveden välillä tiellä 69 hieman kello puoli kahden jälkeen iltapäivällä. Onnettomuuspaikka sijaitsee noin seitsemän kilometriä Konneveden keskustasta Suolahteen päin.

Tie oli pitkään suljettuna liikenteeltä ja vasta ennen iltaseitsemää onnettomuuspaikan pelastus- ja raivaustyöt saatiin päätökseen.

Kolari tapahtui loivassa mutkassa maantiellä, jossa on 80 kilometrin tuntinopeusrajoitus.

– Onnettomuushetkellä tie oli märkä vesisateen takia. Muuten olosuhteet olivat normaalit, Jurmu sanoo.

44200862Onnettomuuspaikan raivaustyöt jatkuivat tunteja.Lehtikuva

Lisää aiheesta:

Isän ohitusyritys vastaantulevien ohituskaistalla johti turmaan Viitasaarella – pieni lapsi loukkaantui vakavastiViitasaaren kolarissa osallisena sittenkin kolme ajoneuvoa, loukkaantuneita seitsemän – poliisin mukaan ajo-olosuhteet olivat huonotLohduttomat kuvat turmapaikalta: Yksi kuoli ja neljä loukkaantui vakavasti Äänekosken kolarissa – tämä tapauksesta tiedetäänElokuu sai synkän alun liikenteessä: Neljä ihmistä kuoli erillisissä kolareissa saman päivän aikanaKolme ihmistä kuoli rajussa turmassa Konnevedellä – "Onnettomuushetkellä satanut runsaasti rakeita"Kolme lasta ja henkilöauton kuljettaja loukkaantuivat Konneveden onnettomuudessa – yhtä lasta irrotettiin 15 minuuttia, kenelläkään ei hengenvaaraa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa

  • 20:47
    Halloween

    Karkki vai kepponen? MTV vieraili hyytävässä Halloween-pihassa Helsingissä

  • 20:28
    Sää

    Eurooppaan luvassa intiaanikesä

  • 19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 19:33
    Liikenne

    Joutuuko valtio maksumieheksi, jos Länsiradan hinta karkaa käsistä? Tästä sovittiin