Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kelalta varoitus kalasteluviesteistä – "Aina syytä olla varuillaan"

Kela varoittaa nimissään tapahtuvasta huijauksesta.
Kela varoittaa nimissään tapahtuvasta huijauksesta.All Over Press
Julkaistu 17.03.2025 15:15

Hannakaisa Taskinen

hannakaisa.taskinen@mtv.fi

Kela varoittaa nimissään liikkuvista huijausviesteistä.

Kela on saanut maaliskuussa tavallista enemmän ilmoituksia kalastelutekstiviesteistä, joiden avulla rikolliset yrittävät saada haltuunsa suomalaisten henkilötietoja. Kela kertoo asiasta tiedotteessaan.

Liikkeellä olevissa viesteissä saatetaan vastaanottajaan pyytää esimerkiksi muuttamaan omia sairausvakuutustietojaan. Linkki ohjaa huijareille tyypilliseen tapaan huijaussivustolle. Jos sivustolle syöttää tietojaan, ne päätyvät verkkorikollisten käsiin.

– Nykypäivänä huijaussivustot voivat olla hyvin uskottavan näköisiä ja hyödyntää esimerkiksi viranomaisten logoja. Siksi onkin syytä muistaa, että Kelan verkkopalveluun voi kirjautua turvallisesti vain osoitteessa www.kela.fi. Osoitteen voi tallentaa esimerkiksi selaimen kirjanmerkkeihin, jolloin turvallinen kirjautuminen käy helposti, kertoo Kelan teknisen tilannekuvakeskuksen päällikkö Miika Mäki tiedotteessa.

Lue myös: Verottajan nimissä huijaus: Älä lankea tähän ansaan!

Kela ei lähetä tekstiviestillä linkkejä

Kela muistuttaa, ettei se lähetä asiakkailleen linkkejä tekstiviesteillä tai sähköpostitse. Jos siis saat Kelan tai Kansaneläkelaitoksen nimissä viestin, jossa on linkki, älä avaa sitä.

– Emme myöskään koskaan kysy henkilö- tai pankkitietoja tekstiviestitse tai sähköpostitse. Jos asiakas saa viestin, jossa pyydetään avaamaan linkki tai antamaan omia tietojaan, on aina syytä olla varuillaan, Mäki muistuttaa.

Huijausviestejä ja -sivustoja on erilaisia. Liikenne- ja viestintävirasto Traficomin Kyberturvallisuuskeskus varoitti myös hiljattain Kelan nimissä olevasta huijaussivustosta.

– Ellei ole aivan varma yhteydenottajasta ja tämän tarkoitusperistä, omia henkilö- tai pankkitunnuksia ei koskaan kannata lähettää muille tai syöttää linkin kautta avautuville sivustoille. Huijauksista kannattaa muistuttaa myös läheisiä, Mäki sanoo.

Jos epäilet, että pankkitunnuksesi ovat joutuneet vääriin käsiin, ota heti yhteyttä pankkisi asiakaspalveluun. Tee sen jälkeen rikosilmoitus poliisille.

Lue myös: 

"Välillä uhkaillaan, välillä pelotellaan" – näitä viestejä pitää nyt varoa

S-Pankin asiakkaille varoitus

Tarkkana, jos saat "Nordealta" tällaisen viestin: "Ei ole vaikea erehtyä"

Katso myös: Huijausyritykset yleistyvät – miten niitä voi torjua?

9:45Huijausyritykset yleistyvät – voiko niitä torjua?Huomenta Suomen vieraina Finanssiala ry:n johtaja Niko Saxholm ja Digi- ja väestötietoviraston johtava erityisasiantuntija Kimmo Rousku.

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit!

Lähde: Kela

Lisää aiheesta:

Luvattiinko sinulle veronpalautusta? Älä mene tähän lankaan!Suomalaiset ovat verkkohuijareille kultasuoni – näin tunnistat vedättäjänSaitko Omavero Asiakaspalvelusta viestin "veronpalautuksesta"? Varo!OP varoittaa massahuijauksistaÄlä päädy verkkohuijauksen uhriksi – yksi ohje erityisen tärkeä!Kela varoittaa pankkitunnuksiin ja henkilötietoihin kohdistuvasta uhasta – vanha keino ei enää riitä suojautumiseen
VerkkohuijauksetKelaTietoturvaKyberturvallisuusDigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Verkkohuijaukset
  • Eilen12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • Eilen08:25
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • ti05:50
    Huijaukset

    Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä – puhelinhuijausvyyhdin käsittely alkaa

  • 26.9.14:26
    S-pankki

    S-Pankki varoittaa huijauksista – huijarin puhelinnumero voi hämätä

  • 24.9.13:14
    Tietoturva

    Huijausviestin loppuun nolosti unohtunut merkintä paljasti vilpin