Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Käyttäjät vaativat uudella addressilla Applea korjaamaan MacBook Pro -näppäimistöt

Julkaistu 04.05.2018 10:55
Toimittajan kuva

Markus Lehtiniitty

markus.lehtiniitty@mobiili.fi

@mlehtiniitty

Applen vuoden 2016 lopulla esitellyn MacBook Pro -mallin ja uudempien näppäimistöstä on riittänyt paljon porua. Nyt asian ympärille on perustettu uusi nettiaddressi, jolla käyttäjät vaativat Applea kutsumaan MacBook Pro -tietokoneet takaisin ja vaihtamaan niiden näppäimistön uuteen – toimivaan – versioon.

Change.org-sivustolla nimiä keräävä addressi on kerännyt toistaiseksi vajaat 2 200 osallistujaa.

MacBook Pron näppäimissä on käytössä niin sanottu perhosrakenne, jonka ansiosta näppäimistöstä on saatu tehtyä matalampi. Näppäinten liike on perinteisiä toteutuksia lyhyempi ja kirjoitustuntuma näin erilainen. Varsinainen ongelma on kuitenkin näppäimistön heikko luotettavuus: näppäimiä voi jäädä usein osittain tai täysin painalluksiin tai jotkin näppäimet voivat lakata rekisteröimästä painallusta tai synnyttää vahingossa kaksoispainalluksen.

Apple ja valtuutetut huollot ovat toistaiseksi korjannut MacBook Pro -näppäimistöjä, jos laitteen takuu on ollut vielä voimassa.

Mikäli Apple päättäisi nettiaddressin vauhdittamana tai muuten aloittaa MacBook Pron näppäimistöjen osalta samanlaisen korjausohjelman kuin muiden tuotteidensa kanssa vuosien saatossa ilmenneiden erilaisten ongelmien osalta tarkoittaisi se Applen korjaavan näppäimistön vikoja jatkossakin veloituksetta myös takuuajan jälkeen.

Lisää aiheesta:

Yhä useammat iPad Pro -omistajat valittavat: kosketusnäyttö ei toimi kunnollaApple pyysi anteeksi MacBook-tietokoneiden näppäimistöongelmiaUuden MacBook Pron näppäinten alta paljastui silikonikalvo – tekeekö tämä Applen lisäys näppäimistöstä kestävämmän?Temppuileeko MacBookin näppäimistö? Apple myöntää ongelmat tietyissä malleissa – luvassa ilmainen korjausApple aloittamassa ilmaisia korjauksia iPad-näppäimistöilleenApplen uuden MacBook Pron toimitukset alkoivat – arvostelut kaksijakoisia
DigiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Digi
  • Eilen20:28
    Ukrainan sota

    Drooni leijaili ruotsalaistoimittajan pään ylle Ukrainassa kesken suoran lähetyksen

  • Eilen18:58
    iPhone

    Tuoreesta iPhonesta saa pulittaa jopa 2 500 euroa – asiantuntijalta tyrmäys

  • Eilen17:52
    Puola

    Puola karkottaa droonia Varsovassa lennättäneen ukrainalaismiehen kotimaahansa

  • Eilen14:32
    Verkkohuijaukset

    Varoitus sähköyhtiöltä: Älä maksa tätä "laskua"!

  • Eilen10:05
    Teknologia

    Suomi.fi-tunnistautumisen häiriö ohi – yo-kirjoitukset turvassa