Suomensukuinen astronautti, julkisuudessa lempinimellä sisunautti tunnettu Timothy Kopra vierailee parhaillaan Suomessa. Hänen mukanaan Suomeen tuli myös vaimo Dawn Kopra.
Tänään Dawn ja Timothy Kopra vastaavat koululaisryhmien kysymyksiin avaruudesta ja Nasasta. Pääosa kysymyksistä kohdistuu tietenkin itse astronautille, mutta osa myös tämän vaimolle.
– Minulta kysytään usein, pelottaako mieheni ammatti. Ja tietenkin pelottaa, tosin vain tiettyinä hetkinä. Raketin laukaisut, maahan paluu ja avaruuskävelyt ovat riskialttiita, joten olen luonnollisesti ahdistunut niinä hetkinä. Kun Timothy on avaruusasemalla ja ovet ovat säpissä, niin en juurikaan pelkää. Joukko eri ihmisiä ja eri maitakin haluaa pitää avaruusasemalla olevat ihmiset turvassa, Dawn Kopra lausuu.
Dawn Kopra vahvistaa oitis, että astronautin ammatti ei ole mikään aivan tavallinen ammatti, josta tullaan aina päivän päätteeksi kotiin.
– Toki hänellä on niitä normaalejakin työpäiviä, joista hän tulee kotiin illaksi. Toisaalta hän matkustaa paljon, ehkäpä useammin kuin jossain muussa ammatissa.
– Sitten vastapainona saamme perheenä tehdä todella jännittäviä ja hienoja asioita ja matkustaa paikkoihin, joissa emme muuten kävisi. Pääsemme katsomaan esimerkiksi raketin laukaisua. En olisi koskaan kuvitellut saavani kokea sen, Dawn Kopra kertoo.
Dawn Kopra ja heidän kaksi lastaan ovat seuranneet Timothy Kopran lähtöä ja paluuta avaruuteen muun muassa Floridassa ja Kazakstanissa.
Kaukosuhde opettaa
Timothy Kopra vietti Kansainvälisellä ISS-avaruusasemalla kuusi kuukautta vuonna 2016 ja kolme kuukautta vuonna 2009, eli yhteensä 244 päivää. Aivan tavallisesta kaukosuhteesta ei siis ole kysymys.
