Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Katso karttakuva: Helsinki suunnittelee autoilijoiden häätämistä Esplanadilta – myös Mannerheimintielle muutoksia

2:09Helsinkiin kaavaillaan lisää kävelykatuja
Julkaistu 03.01.2017 19:29
Toimittajan kuva
Kati Hyttinen

kati.hyttinen@mtv.fi

Helsingin kaupunki haluaa vähentää autoilua keskustassa. Esplanadilta autot saatetaan häätää vuosien saatossa jopa kokonaan. Tavoitteena on parantaa keskustan viihtyisyyttä ja jalankulkijoiden turvallisuutta.

Helsingin keskustassa on talvipäivänä meluisaa ja katkuista, kun autojono soljuu kaupungin halki idästä länteen ja pohjoisesta etelään.

Vastaisuudessa tilanne voi kuitenkin olla ihan erinäköinen ja -kuuloinen.

Helsingin kaupunkisuunnitteluvirastossa hahmotellaan parhaillaan uudenlaisia ratkaisumalleja kävelykeskustan kehittämiseksi. Niiden lähtökohta on järjestää lisää tilaa jalankulkijoille siellä, missä tarve tai jalankulun kasvunäkymät ovat suurimmat.

Mannerheimintietäkin saatetaan nakertaa autoilijoilta

Tärkeimmät muutokset koskevat suunnitelmien mukaan Mannerheimintietä, Kaivokatua sekä Pohjoisesplanadia ja Eteläesplanadia. 

Muutoksia on hahmoteltu myös Postikadulle, Fabianinkadulle, Unioninkadulle, Eerikinkadulle ja Kalevankadulle.

Lisätilaa kävelijöille järjestettäisiin rakentamalla leveitä jalkakäytäviä, aukioita ja kävelypainotteisia joukkoliikennekatuja sekä lasikatteisia korttelipihoja. Joitain katuosuuksia voitaisiin muuttaa kävelykaduiksi kokonaan. Näin voisi käydä esimerkiksi Pohjois- ja Etelä-Esplanadille.

Helsingin kävelykeskustan laajentamismahdollisuuksiaHelsingin kaupunkisuunnitteluviraston kartassa esitellään eri vaihtoehtoja kävelykeskustan laajentamiseksi.Helsingin kaupunki/Kaupunkisuunnitteluvirasto

Jalankulkijamäärät kasvussa

Kävelykeskustan kehittämisen lähtökohdat on linjattu kaupungin strategiaohjelmassa. Siinä keskusta halutaan pitää ”maan johtavana kaupan, matkailun ja virkistyksen keskittymänä”.

Painetta kävelykeskustan kehittämiselle tuo myös jalankulkijamäärien kasvu.

Keskustan jalkakäytävät ovat kaupunkisuunnitteluviraston mukaan ahtaita jo nykyiselle jalankulkijamäärälle.

– Keskustan tulevan muutokset, kuten keskustakirjasto ja Laajasalon raitiotien päätepysäkin tulo Kaivokadulle, lisäävät ja muuttavat jalankulkijavirtoja entisestään, kaupungin tiedotteessa todetaan.

Kaupungin liikennesuunnittelupäällikkö Reetta Putkonen kertoo, että autoilijoiden määrä ei ole tutkimusten mukaan puolestaan kasvanut keskustassa vuosikymmeniin.

– Autoliikenne kasvaa kuntarajoilla kauempana keskustasta, mutta ei keskustassa. Se johtuu siitä, että keskusta ei ole autoriippuvaista aluetta. Täällä ihmiset voivat liikkua myös jalan ja pyörällä, ja joukkoliikenne on erinomaista.

Autoilu hankaloituu ja matkanteko hidastuu

Alustavien mallinnusten mukaan osa suunnitelluista toimista heikentäisi autoliikenteen sujuvuutta ja keskustan läpiajettavuutta.

– Erilaiset ratkaisut pidentäisivät vertailuvuonna 2025 kokonaismatka-aikaa iltaruuhkassa noin 3–10 prosenttia verrattuna vaihtoehtoon, jossa muutoksia ei ole tehty, Putkonen selvittää.

Rakentamaan päästään vuosien päästä

Helsinki esitteli kävelykatuvaihtoehtonsa julkisuudessa tänään ja kutsui samalla asukkaat ja yritykset pohtimaan kävelykeskustan laajentamista. Tavallisilla kansalaisilla on aikaa osallistua keskusteluun netissä 22. tätä kuutta asti.

Lisäksi asiantuntijat miettivät kävelykeskustan kehittämistä yhdessä yritysten ja asukasyhdistysten kanssa sidosryhmätyöpajoissa.

Periaatesuunnitelma esitellään kaupunkisuunnittelulautakunnalle huhtikuussa, minkä jälkeen se tulee nähtäville lausuntoja ja mielipiteitä varten.

Lopullisesti periaatesuunnitelmasta päättää kaupunginvaltuusto.

Kävelykeskustan laajentaminen tapahtuu vaiheittain 10–15 vuoden aikana. Jokaisesta toteutushankkeesta päätetään erikseen. 

Lisää aiheesta:

Pysäköinti muuttuu Helsingissä jopa 150 asuinkadulla – katso, joudutko etsimään autollesi uuden paikanTältä tavallinen helsinkiläinen katu näyttäisi, jos sitä ei olisi suunniteltu autojen ehdoilla – "Kannattaa miettiä uudelleen"Kaupungit ryhtyvät pysäköinnin rahastustalkoisiin, autojen turhalle seisottamiselle halutaan stoppi: "Emme tarjoa mitään säilytyspaikkoja autoille"Uusi liikennesuositus korostaa kävelykatujen merkitystä – sallisi myös hidasta autoilua yhteisissä katutiloissa: "Rauhallinen yhteispeli on hyvä periaate"Kymmenen vuoden takainen kiistelty suurhanke palaa jälleen helsinkiläispäättäjien pöydille – keskustatunneli kulkisi Sörnäisten rantatieltä LänsiväylälleHelsingin suunnitelma suututti luonnonsuojelijat: Ei ratikoita Vartiosaareen!
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 10:21
    Räjähdykset

    Poliisilta uutta tietoa Mellunkylän räjähdyksestä: Auton omistaja loukkaantui

  • 09:55
    Terveydenhuolto

    Ministeri Juuso nostaa hallituksen kädet pystyyn – "Ei hyödytä suomalaisia"

  • 09:06
    Huumeet

    Helsingistä löytyi uutta 500 kertaa heroiinia voimakkaampaa huumetta

  • 07:43
    Kadonneet

    Helsingin Töölöstä kadonnut mies löytyi

  • 06:04
    Liikenne

    Tiet aamulla liukkaita – varoituksia etelässä ja pohjoisessa