Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Käsipallossa maajoukkuepelaajan dopingtapaus – turkulaisseuran pelaaja käytti kiellettyä lääkettä

Kuvituskuva.
Kuvituskuva.
Julkaistu 04.08.2018 17:21
Toimittajan kuva

Aleksis Ärje

aleksis.arje@mtv.fi

ÅIFK:ta edustava Isak Lehvonen sai kahden kuukauden mittaisen toimintakiellon, jonka hän on ehtinyt jo kärsiä, tiedottaa Käsipalloliitto.

Lehvonen antoi helmikuussa dopingtestin, joka sisälsi Maailman antidopingtoimisto WADAn urheilussa kiellettyjen aineiden luetteloon kuuluvaa ritaliinihappoa.

– Antidopingasioiden Valvontalautakunta suositteli päätöksessään kahden kuukauden toimintakieltoa ja Suomen Käsipalloliiton Kurinpitovaliokunnan puheenjohtajana totean, että Suomen Käsipalloliiton käytännön mukaisesti noudatamme Valvontalautakunnan suositusta kahden kuukauden rangaistuksen osalta, sanoo Tapani Norros.

Lehvonen on ollut toimintakiellossa 26.3. lähtien, ja on näin ollen taas vapaa harjoittelemaan ja pelaamaan.

Urheilija on käyttänyt sairautensa hoitoon urheilussa kiellettyä ainetta, johon hänellä ei ole ollut Suomen Antidopingtoimikunta ADT:n myöntämää erivapautta. Urheilija on laiminlyönyt erivapauden hakemisen.

– Tuottamusta vähentävänä seikkana on otettu huomioon, että urheilija on huhtikuussa 2018 saanut erivapauden kyseisen lääkkeen käytölle, kurinpitovaliokunnan puheenjohtaja Norros totesi.

– Olen käyttänyt tätä lääkitystä sairauden hoitoon. Erivapautta en ole valitettavasti ymmärtänyt hakea vaikka dopingasioista on annettu koulutusta maajoukkueleireillä. Nämä asiat ovat urheilijan vastuulla eli oma vikani etten ole erivapautta ajoissa hakenut. Nyt olen sen saanut, Lehvonen sanoi.

Lisää aiheesta:

Suomalainen olympiaurheilija välitti dopingaineita – kova tuomioNuorelle suomalaispelaajalle usean vuoden dopingpanna Lotta Harala selvisi ilman uutta rangaistusta – "Säännöstössä ollut virhe kuuden vuoden ajan"SUL-pomo antoi näkemyksensä Lotta Haralan dopingrikkomuksesta – "Me luotamme siihen päätökseen"Salibandyliigan pelaaja kärähti dopingista Kouvojen jenkkivahvistus kärysi dopingista – "Huolimattomuutta"
Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

Urheilu
  • 13:24
    Huuhkajat

    Teemu Pukki lopettaa Huuhkajissa

  • 12:25
    Liiga

    Doug Sheddenin Sport: Hankinta haaviin

  • 12:24
    MM-ralli

    Kalle Rovanperällä päänvaiva Japanissa – "Vähän tarjolla"

  • 10:11
    NHL

    Kohutuomio NHL:ssä – suomalaisvahti todettiin syypääksi

  • 09:15
    NHL

    Mikko Rantaselta jättimäistä puhetta Miro Heiskasesta