Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kärppien Kukkonen tuomitsee SM-liigan törkytaklaukset: Ei noita pitäisi nähdä

Lauri Tukonen koki kovia Jyväskylässä lokakuun lopussa.
Lauri Tukonen koki kovia Jyväskylässä lokakuun lopussa. Jari Pekkarinen / All Over Press
Julkaistu 24.01.2016 14:12
Toimittajan kuva

Timo Kunnari

timo.kunnari@mtv.fi

Oulun Kärppien veteraanipakki Lasse Kukkosen mielestä SM-liigapelaajien välinen keskinäinen kunnioitus voisi olla paremmalla tasolla.

Pelicansin Ben Blood, JYPin Jani Tuppurainen ja Ilveksen Antti Tyrväinen. Muun muassa nämä herrat ovat tällä kaudella "kunnostautuneet" SM-liigassa taklaamalla vastustajan tähtipelaajan sairauslomalle, tarkoituksella. Tyrväisen matka on jo jatkunut Ilveksestä Ruotsin liigaan.

Oulun Kärppien kapteeni Lasse Kukkonen ei ole katsellut tähtipelaaijin kohdistuvia törkytaklauksia hyvällä.

- Kyllä se meistä pelaajista itsestämme lähtee, ja niistä valinnoista mitä siellä tehdään. Nuo tahalliset taklaukset ja niistä aiheutuvat loukkaantumiset ovat aina huolestuttavia, on kyseessä sitten tähtipelaaja tai kansan mielissä niin sanottu rivipelaaja. Tuollaisia isoja loukkaantumisia mitä on nähty, niin ei pitäisi nähdä, Kukkonen sanoo MTV Sportille.

34-vuotiaalla Kukkosella on rintakarvoja millä puhua asioista. Puolustaja on pelannut muun muassa 159 NHL-ottelua ja 141 KHL-matsia. Vyöllä on myös lukuisia arvoturnauksia maajoukkueessa. Kokemusta löytyy.

- Ei trendi saisia olla tuollainen missään nimessä, Kärppien liideri jatkaa.

Mietinnän paikka

Jääkiekko on nopea ja fyysinen kamppailupeli. Loukkaantumiset ovat aina kuuluneet lajiin, ja tulevat jatkossakin kuulumaan. Tahalliset satuttamiset ovat eri asia. Pelaajien välisessä kunnioituksessa tuntuu olevan puutteita.

- En tiedä onko kunnioitus vähenemässä, vai mitä on tapahtunut. Sanotaan näin, että aina sitä kunnioitusta pelaajien välillä voisi lisätä, aina se voisi olla paremmalla tasolla. Kuten sanoin, pelaajista itsestään tämä homma lähtee. Kamppailun pitää olla kovaa, sitä ei kukaan kiistä. Mutta sen pitää olla rehtiä, Kukkonen muistuttaa.

- Tässä on nyt sellainen paikka, missä pelaajien pitää miettiä asioita.

Lisää aiheesta:

SM-liigaluotsi Tommi Miettiseltä rajua tekstiä kurinpidon suuntaan – "Ihan linjatonta!"SM-liigakautta varjosti valtava ongelma – NHL-tähti Mikko Rantanen ja Leijona-pelaajat tarttuvat tulenarkaan aiheeseenSM-liiga kipuilee päävammojen takia, kovatasoisempiin sarjoihin siirtyneet kultaleijonat löytävät syyn: "Eivät ole valmiita"Petteri Sihvonen jyrähtää SM-liigan kurinpidon ratkaisuista – "Aikamoinen vääryys!"KalPa-luotsi ottaa kantaa kurinpidon kohuratkaisuun – ärähtää valloillaan olevasta ilmiöstä: "Tekee hallaa lajillemme"Loukkaantunut Perrin perää pelaajien välistä kunnioitusta
KärpätLiigaJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Kärpät
  • Eilen10:38
    Liigaviikko

    SM-liigan entisen valtiaan touhu hämmentää – "Koetetaan koko ajan puhua mustaa valkoiseksi"

  • ti22:07
    Liiga

    Kärppien kriisi syveni jälleen – "Ei lämmitä, kun turpaan tulee"

  • ti20:45
    Liiga

    Tappara murjoi Raimo Helmisen SaiPan – Ässät pahensi Kärppien ahdinkoa

  • ti19:30
    Liiga

    Sarjakärki Ässät höykyttää Kärppiä – Antero Mertarantakin häkeltyi: "Kuin teuraaksi menisi"

  • 26.10.18:16
    Liiga

    Kärpät kolkuttelee taas kriisiovia – asiantuntijalta huolestuttava huomio: "Vuotaa kuin seula"