Kärpät nousi kahden maalin takaa tappioasemasta voittoon asti TPS:aa vastaan Liigan kärkikamppailussa.
TPS johti ottelua ensimmäisen erän jälkeen 2-0-lukemin, mutta Kärpät nousi maalin päähän toisessa erässä Michal Kristofin maalilla.
Kärpät huipensi kirinsä kolmannessa erässä, kun ensin Shaun Heshka toi joukkueensa 2-2-tasatilanteeseen, ja Jasper Lindsten teki 3-2-voittomaalin.
KooKoo haki Vaasasta täydet kolme pistettä, kun se kukisti Sportin 4-3-lukemin.
KooKoon sankarina toimi ruotsalaishyökkääjä Malte Strömwall, joka teki ottelussa kolme maalia. Strömwall teki joukkueensa 1-1, 2-1-, ja 4-3-maalit.
Lue myös: Mikä laukaus! Edellisessä ottelussa hölmöillyt Liigan pistepörssin kärkinimi kylvää tuhoa Vaasassa
Strömwall hölmöili edellisessä ottelussa eilen perjantaina ja otti neljä turhaa jäähyä, mutta paikkasi lauantain ottelussa edellisen ottelun erheitään.
Jukurit yllätti Pelicansin, Tappara kukisti Ässät
Mikkelin Jukurit yllätti Lahden Pelicansin, kun se otti 5-2-voiton Mikkelissä.
Pelicans meni ottelun avauserässä 1-0-johtoon Hynek Zohornan osumalla, mutta Jukurit tuli vielä erän aikana osumalla tasoihin.
