Jääkiekon SM-liigakausi saatiin todenteolla käyntiin tänään keskiviikkona, kun ohjelmassa oli kuusi ottelua. Oulussa Kärpät joutui koville Pelicansin kanssa. Helsingissä IFK pystyi toipumaan shokkikäänteestä.
Oulun Kärpät lähti uuteen liigakauteen yhtenä suurena ennakkosuosikkina sen valtavien panostusten myötä. Kärpät oli selkeä ennakkosuosikki kauden avausottelussa Lahden Pelicansia vastaan.
Pelicans ei paljoa ennakkoasetelmista välittänyt, vaan se pisti Kärpät lujille. Joni Ikonen vie vieraat johtoon avauserän loppuhetkillä.
Joonas Kemppainen toi isännät tasoihin ja Tommi Kivistö laukoi kolmannen erän alussa Kärpät johtoon.
Pelicans ei kuitenkaan luovuttanut. Lahtelaisjoukkue sai rankkarin, jonka Ikonen hyödynsi.
Kärpät onnistui lopulta nappaamaan voiton, kun ruotsalaispuolustaja David Rundblad runnoi jatkoajalla 3–2-osuman.
Video Kärppien voittomaalista näkyy jutun yläreunasta.
Helsingissä IFK sai shokkihoitoa avauserän puolessa välissä, kun kotijoukkueen hurjan myllytyksen jälkeen HPK:n Michael Joly karkasi läpiajoon. Kiekko puikoista ohi Niilo Halosen ja vieraat karkumatkalle.

