Karmiva virhe: Lapsille tarjoiltiin omenamehun sijaan vahingossa puhdistusainetta päiväkodissa

Havaijilla tarjoiltiin lapsille vahingossa puhdistusainetta omenamehun sijaan päiväkodissa, kertoo muun muassa Hawaii News Now.
Pesuaine meni omenamehun kanssa sekaisin viime viikon tiistaina Havaijin pääkaupungissa Honolulussa, Kilohana United Methodist Church Preschool -päiväkodissa.
Kolme lasta, yksi 4-vuotias ja kaksi 5-vuotiasta, ehtivät juoda muutaman kulauksen pesuainetta ennen kuin lastentarhanopettaja tajusi virheen nesteen hajun perusteella.
Päiväkodin vanhemmille lähettämän kirjeen mukaan henkilökunta kutsui paikalle välittömästi ensihenkilökunnan ja poliisit sekä ilmoitti tapahtuneesta näiden kolmen lapsen vanhemmille.
Alla olevalla videolla äiti kertoo kauhunhetkistään, kun hänen tyttärensä katosi päiväkodista. (Artikkeli jatkuu videon alla.)

Samanväriset pullot ilmeisesti sekoittuivat
Pienillä lapsilla ei havaittu pahoinvointia tai traumoja tapahtuneen seurauksena. Ensihenkilökunta arvioi tilanteen päiväkodilla, eikä ketään lapsista tarvinnut kuljettaa jatkohoitoon sairaalaan.
Havaijin terveysviranomaisen selvityksen mukaan vahinko oli päässyt käymään, kun luokan avustaja valmisteli lapsille aamupalaa. Avustaja oli luullut puhdistusainepurkkia omenamehuksi, "koska se oli samanvärinen", keltainen ja ruskea.
Pine-Sol-merkin puhdistusaine oli kuitenkin ollut sen omassa pullossa, jossa oli etiketit paikallaan. Se oli myös siivouskärryssä, jossa ei ollut mitään muita ruoka-aineita ja jossa kaikkia siivousaineita säilytetään.
Päiväkotilasten ruoat taas olivat asianmukaisesti keittiössä selkeästi nimilapuilla varustettuina.
LUE MYÖS: Raskaana oleva kanadalaisnainen tilasi kahvin McDonald'sissa – sai mukillisen siivousainetta
"Miten näin pääsi tapahtumaan?"
Useat vanhemmat olivat järkyttyneitä tapahtuneesta.
– Minusta tämä on erittäin kauhistuttavaa. Se on todella, todella pelottavaa, mutta minun ja kaikkien ihmisten, joiden kanssa olen puhunut, on vaikea ymmärtää, miten näin pääsi tapahtumaan alun alkaen, sanoo yksi vanhemmista, Turina Lovelin paikalliselle uutiskanavalle.
Paikallisten uutislähteiden mukaan kyseinen luokan avustaja ei enää työskentele päiväkodissa.
Päiväkoti on myös ilmoittanut käyvänsä tarkkaan läpi sen ruokailun ja juomien tarjoamisen prosessin, jotta vastaavaa ei pääse enää koskaan tapahtumaan. Henkilökunnalle on järjestetty lisäkoulutusta.
LUE MYÖS: Päiväkodin henkilökunta lähti viikonlopun viettoon – unohtivat puolen vuoden ikäisen vauvan sisään
Lähteet: KHON, Yahoo Lifestyle, Hawaii News Now
Uusimmat
-
05:07
Indianapolisin perjantaisen joukkoampumisen takana oli kuljetusyhtiö FedExin entinen työntekijä
-
04:53
Prinssi Philipin hautajaiset järjestetään tänään – pääministeri Johnson ei osallistu tilaisuuteen
-
23:25
Keski-ikäinen mies ampui luvattomalla aseella ihmistä Tampereella helmikuussa – tapahtumia edelsi riitely
-
23:03
Kaksi viidestä vanhustyöntekijästä harkinnut työnsä lopettamista, kertoo tuore tutkimus
-
22:59
Saksassa kuuma rajoituskeskustelu: "Hallitus haluaa, että osavaltiot vetävät hätäjarrua, kun koronan ilmaantuvuusluku 100 ylittyy"
-
22:59
Colorado Avalanchen pelit siirtyvät – kolme pelaajaa asetettu koronalistalle
-
22:59
Yksi kuoli ja toinen loukkaantui nokkakolarissa Vantaalla
-
22:30
KooKoon Jussi Ahokas haukkui pelisysteemin ja herkistyi kyyneliin: "Rankka pettymys, helvetin rankka"
-
22:23
Venäjältä vastaveto: Karkottaa kymmenen yhdysvaltalaista diplomaattia maasta
-
22:09
Jari Sarasvuo keksi keinon vaikuttaa koronakriisin keskellä – aikoo jakaa rahaa nuorille
-
21:51
Puomit eivät pidätelleet kiireistä autoilijaa Floridassa: Ajoi avautumassa olleelle nostosillalle – täpärä tilanne tallentui liikennekameraan
-
21:50
Astra Zenecan hyytymishäiriöepäilyjen määrässä on iso vaihtelu eri maiden välillä: Tanskassa riski on suurin, Britanniassa pienin
-
21:45
Yhdysvalloissa tapahtunut tänä vuonna 147 joukkoampumista, selviää tutkimusryhmän tiedoista
-
21:34
Lewis Hamilton ei voinut vastustaa kiusausta – repi alatyylistä huumoria Red Bull -kuskin treenivideosta
-
21:22
Espoon kotikirkon jumalanpalveluksen osallistujamäärä rajattu kuuteen – poliisi hajoitti toritapahtuman viimeksi
-
21:17
SM-liigan pudotuspeliohjelmaan muutoksia – otteluiden alkamisaikoja porrastetaan
-
20:59
Suomalainen koronarokote tarvitsee nyt valtiolta rahaa ihmiskokeisiin – poliittiselle päätökselle ei ole kuitenkaan mitään aikataulua
-
20:58
Kärpät nuiji Sportin, Ilves heräsi kuolleista – katso SM-liigan puolivälieräparit täältä
-
20:52
Carolina Hurricanesin suomalaishankinta debytoi väkevästi – ottelun jälkeen meni sitten sormi suuhun kaukalossa
-
20:51
Martina Aitolehti lähti ex-jääkiekkoilijan kanssa Leville – suloinen yhteiskuva julki: "Olette superpari"
-
Lataa lisää