Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansanedustaja rukousaamiaisesta: Vaikeina aikoina suomalaiset ovat aina kääntyneet Jumalan puoleen

 Kansallinen rukousaamiainen pidetään suljettujen ovien takana hotelli Kalastajatorpalla Helsingissä.
Kansallinen rukousaamiainen pidetään suljettujen ovien takana hotelli Kalastajatorpalla Helsingissä.Lehtikuva
Julkaistu 16.03.2016 10:21

MTV UUTISET

Helsingin Kalastajatorpalla tänään järjestettävään kansalliseen rukousaamiaiseen osallistuu reilut 150 ihmistä. Tapahtumaa on peittänyt salamyhkäisyyden varjo, sillä esimerkiksi mediaa ei ole kutsuttu paikalle.

Yksi tapahtuman järjestäjistä kansanedustaja Antero Laukkanen (kd) sanoo MTV Uutisille, että näin toimimalla haluttiin kunnioittaa osallistujien yksityisyyttä. Laukkasen mukaan tapahtumia on järjestetty 70 maassa, ja kaikissa ne ovat olleet yksityistilaisuuksia.

– Näemme sen sillä tavalla, että aivan kuin ihmiset menevät jumalanpalvelukseen, se on heille yksityisasia. Suomalaiseen uskoon ei kuulu se, että jotenkin pröystäillään ja tehdään näitä hengellisiä harjoituksia. Ne ovat meille yksityisasia. Halutaan kunnioittaa ihmisten yksityisyyttä. 

Mutta onhan kirkon ovetkin avoinna kaikille?

– Kirkko on tila, kirkko ei ole tapahtuma. Tämä on tapahtuma, ja sen takia tässä halutaan toimia näin.

Perusuomalaisten puheenjohtaja Timo Soinin (ps) oli tarkoitus puhua tilaisuudessa, mutta sairastumisen vuoksi hän perui osallistumisensa.

– Hän ilmoitti aamuseitsemän jälkeen, että hänellä on niin kova kuume, ettei pysty tulemaan paikalle.

Eduskunnan tervehdyksen tilaisuuteen toi eduskunnan toinen varapuhemies Paula Risikko (kok). Risikon lisäksi Laukkanen mainitsee nimeltä poliitikot Sari Essayahan (kd) ja Sauli Ahvenjärven (kd), jotka juontavat tapahtuman.


– Paikalla on hyvin laajasti yhteiskunnan vaikuttajia, Kansanedustajia on kymmenkunta, mutta en käy heitä luettelemaan. Lisäksi osallistujia yritysmaailmasta ja kulttuuri- ja musiikkimaailmasta, hyvin laajasti. Kaikkiaan paikalla oli reilut 150 ihmistä.

Laukkasen mukaan myös Saksan, Belgian, Hollannin, Tanskan, Ruotsin ja Norjan parlamenteista oli saapunut osallistujia. Myös Yhdysvalloista oli osallistujia, ei kuitenkaan poliitikkoja.

Aamun aiheena oli luottamus tulevaisuuteen ja toivon näköalat.

– Kun kansassa on paljon pelkoa ja epäluottamusta, on tärkeä suunnata toivon näköaloihin. Suomalaiset ovat aina vaikeina aikoina menneet kirkkoon ja kääntyneet Jumalan puoleen, ja aina apu on tullut. Se on osa meidän historiaa, eikä sitä pitäisi pitää ollenkaan outona tai vieraana, Laukkanen sanoo.

Kello 10 alkoi arvofoorumi, jonka aiheena on: mihin suuntaan yhteiskunta on muuttumassa.

Lisää aiheesta:

Ukrainan presidentti Zelenskyi pitää huomenna historiallisen puheen eduskunnalle – Puhemies Vanhanen: On mahdollista, että kuulemme vetoomuksen aseavun lisäämisestä Kokoomuksen Autto: Asevelvollisuusikää pitäisi pidentää loppupäästä – "Meillä on valtavasti 60 vuotta täyttäneitä reserviläisiä"Presidentti Niinistö kertoo ottaneensa yhteyttä Mariniin toissa viikonloppuna: "Kyse oli huolen ilmaisemisesta"Presidenttiehdokkaat avoimina arvoistaan: Kuka uskoo luomisoppiin, kuka liittyi kirkkoon, kuka on absolutisti?Piispaehdokkaat yhtä mieltä uskonnonvapauden tärkeydestä: "Kristityn vieraanvaraisuuden täytyy ulottua myös toisuskoisiin"Trumpin rukousaamiaiselle osallistuva kansanedustaja: Tapahtuman merkitystä ei ymmärretä Suomessa
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • Eilen21:38
    Kuopio

    Mikä värishow! Puijon torni verhoutui mestarin väreihin

  • Eilen20:43
    OP

    OP:n palvelujen häiriöt ohi

  • Eilen20:03
    Poliisi

    Jyväskylässä kadonnut nainen on löytynyt

  • Eilen19:34
    Sote

    Sotejohtaja: Keskustelu rahoitusmallista ajautunut vaarallisille vesille – "Uhkana kansallinen moraalikato"

  • Eilen18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"