Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kansalaisaloite kouluväkivallan kriminalisoimiseksi etenee eduskuntaan

20:57Kynttilät syttyvät ympäri Suomen – kansa kunnioittaa Koskelan nuorta uhriaKynttilät syttyivät ympäri Suomen Koskelan murhan uhrin muistoksi.
Julkaistu 14.03.2021 22:22

MTV UUTISET - STT

Kansalaisaloite, joka vaatii kouluväkivallan kirjaamista rikoslakiin omana nimikkeenään, on kerännyt eduskuntakäsittelyä varten vaadittavat 50  000 allekirjoitusta.

Aloite etenee eduskunnan käsiteltäväksi.

Viime lokakuussa vireille pantu aloite lähti nousuun, kun Koskelan henkirikoksen syytteistä uutisoitiin.

Lue myös: Koskelan teinisurman taustalla oli rajua kiusaamista – professori: Nämä neljä ihmistyyppiä ovat kaikkein riskialttiimpia ryhtymään kiusaajiksi

Aloitteen tekijät katsovat, että lakiin kirjaaminen loisi lasten ja nuorten kanssa työskenteleville selkeän ja yksiselitteisen velvoitteen puuttua henkiseen ja fyysiseen väkivaltaan.

Aloitteessa todetaan, että termi koulukiusaaminen piilottaa taakseen henkistä ja fyysistä väkivaltaa aina nolaamisesta ja juorujen levittämisestä lyömiseen ja tönimiseen asti.

–  Aikuisten maailmassa kyse olisi lievästä sekä törkeästä pahoinpitelystä tai kunnianloukkauksesta, aloitteessa todetaan.

Perusteluissa todetaan, että termi koulukiusaaminen ei ota huomioon niitä kauaskantoisia vaikutuksia, joita kouluväkivalta aiheuttaa, eikä anna todellista kuvaa kouluväkivallasta äärimmäisen vakavana uhkana lasten ja nuorten terveydelle.

Lisää aiheesta:

Nuoret ovat uudella tavalla väkivaltaisia – harva tunnistaa sen ja ymmärtää todelliset syyt tekoihin, sanoo oikeuspsykologi
Nuorten rikoksissa yleistynyt kuvottava piirre on suoraan ulkomailta
Nuorten väkivaltavideoiden synkät motiivit: "Halutaan lietsoa pelkoa ja kauhua"
Kouluväkivaltaa rikokseksi vaativa kansalaisaloite eduskuntaan: "Koulukiusaaminen terminä piilottaa taakseen henkistä ja fyysistä väkivaltaa"
Koulutytölle lähetettiin karmeita viestejä: ”Haluaisin hakata päätäsi rappusia vasten” – erittäin pahaksi äitynyt kiusaaminen johti jatkuvaan ahdistukseen ja koulupelkoon
Konstaapeli otti voimakkaasti kantaa koulukiusaamiseen: Pesäpallomailalla lyöminen ei ole enää kiusaamista
KouluVäkivaltaKoskelan teinisurmaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • ke16:38
    Uhkaukset

    Poliisi selvitti uhkatilanteen Varkaudessa: Kyse "suunsoitosta"

  • 17.10.18:39
    Kiusaaminen

    "Keulamummo" satuttanut lapsia vuosia Kuopiossa – tytön äiti: "Aika turvattomalle tuntuu"

  • 15.10.15:47
    Uskonnot

    Elämänkatsomustieto ja islam entistä suositumpaa peruskoulussa

  • 15.10.08:42
    Utsjoki

    Utsjoella on koulu jollaista ei ole missään muualla Suomessa

  • 10.10.14:21
    Lahti

    Lahden koulupuukotuksesta epäilty vapautettu – huhut velkasuhteesta perättömiä