Kalle Rovanperällä on lauantain päätteeksi mahdollisuus ottaa perättäisten pohja-aikojen MM-ralliennätys kisan alusta laskettuna yksin haltuunsa. Toyotan suomalaistähti huomauttaa kuitenkin uhkakuvasta.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Portugalin MM-ralli 7.–10.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
MTV:n seuranta Kanarian MM-rallin lauantaipäivästä
Kalle Rovanperä on paahtanut 12/12 pohja-aikaa Kanarian MM-rallissa. 12 peräkkäiseen pohja-aikaan on aiemmin modernin MM-rallin aikakaudella yltänyt vain Sébastien Loeb, joka ylsi temppuun kahdesti huippuvuosinaan.
Kanarian asfalttiosakilpailun lauantain ajopäivää on jäljellä vielä yksi erikoiskoe, 1,80 kilometrin mittainen Las Palmas de Gran Canaria. Voittamalla senkin Rovanperä kampeaisi yksin kisan alusta laskettujen pohja-aikojen tilaston kärkeen, ohi suurmestari Loebin.
Kysymykseen siitä, lähteekö suomalainen noita pohjia tavoittelemaan, hän vastasi kuitenkin, ettei tiedä.
– Huomenna on ihan ok se yleisöpyöritys. Tämä on vähän ärsyttävä. Siinä on muutama aika iso rytky, joissa voi asfaltti rikkoakin auton. Ei tee hirveästi mieli lähteä puskemaan siihen. Varmaan vain tulee sellainen oma ajo, ja sitten se riittää, jos se riittää. Ei sillä ole hirveästi merkitystä minulle, miten siinä käy, mutta katsotaan, Rovanperä sanoi.
