Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kalle Rovanperältä vaaditaan malttia Belgian MM-rallissa – ”Täällä palaa äkkiä maan pinnalle”

3:45Jari-Matti Latvala näki Kalle Rovanperän voitossa suuremman merkityksenJari-Matti Latvala näki Kalle Rovanperän osakilpailuvoitossa suuremman merkityksen.imago images/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 12.08.2021 17:47

MTV URHEILU - STT

Heinäkuussa Virossa uransa ensimmäistä MM-osakilpailuvoittoa juhlinut Toyotan Kalle Rovanperä lähtee tämän viikon Belgian MM-ralliin maltillisin tavoittein.

Edellinen asvalttikilpailu Kroatiassa huhtikuussa päättyi Rovanperän osalta jo viiden kilometrin jälkeen ulosajoon. Tutummin Ypres-rallin nimellä tunnettu Belgian kilpailu on luonteelta erityinen. Tielle nousee mutkien leikkauksissa paljon soraa, heinää ja jopa mutaa.

– Tämä on niin spesiaaliralli, että tärkeintä on saada hyvä kokemus ja ehjä kisa. Tietenkin yritän ajaa mahdollisimman kovaa. Minulla on uudesta asvalttirenkaasta vähän tuntumaa, joten sen pidon löytäminen voi olla vaikeaa, Rovanperä ruoti kisan aattona.

– Tavallaan on helppo lähteä kisaan, kun on onnistuminen alla, mutta täällä varmasti palaa äkkiä takaisin maan pinnalle. Pitää taas aloittaa kisa vain puhtaalta pöydältä ja katsoa, miten lähtee menemään. Tavoitteet selviävät sitten kisan aikana.

Neuville suurin suosikki kotikisassaan

Isoilla riskeillä Flanderin pelloilla kulkevilla pikkuteillä voi tehdä paljon eroja.

– Paljon täällä leikataan mutkissa ja tosi syvältäkin. Ne ovat tärkeässä roolissa, mutta nuotituksessa oli vaikea päättää, missä uskaltaa leikata ja kuinka paljon. Jos sinne edellä menevät työntävät, niin pakko on mennä perässä, Rovanperä kertoo.

LUE MYÖS: Milloin Kalle Rovanperästä tulee maailmanmestari? Tallipomo Latvalalla ja isä-Harrilla yhteneväinen veikkaus

Toyotan tiimillä on valmistajien MM-sarjassa vahva johtoasema. Tällä kertaa lähtöpaikat ovat optimaaliset Toyotan kärkikuljettajille Sebastien Ogierille ja Elfyn Evansille, mutta suurimmat ennakkosuosikit löytyvät silti Hyundain tiimistä.

– Mitä enemmän autoja menee, sitä enemmän tavaraa tulee asvaltille ja se on liukkaampi. Siinä mielessä lähtöpaikkamme ovat parhaat mahdolliset. Isoin etu on silti Thierryllä (Neuville), sillä hän tuntee tämän alueen tiet ja on ajanut täällä monta kertaa, Toyotan tallipomo Jari-Matti Latvala ennustaa.

– Tässä kisassa kokemus on erittäin tärkeää ja se etu on nyt Hyundailla. Uskon kuitenkin, että rallissa tulee paljon tapahtumia. Malttia vaaditaan tosi paljon.

WRC2-luokassa suomalaisista ajavat Fordin Teemu Suninen sekä Hyundain Jari Huttunen. Junioreiden MM-sarjassa Belgiassa kurvailevat Sami Pajari ja Lauri Joona.

Lisää aiheesta:

Jari-Matti Latvalalla realistinen näkemys Kalle Rovanperän tilanteesta: "Hän saattaa hävitä"Tuleeko MM-kalenteriin palaavasta kisasta Rovanperän näytös? Chilen rallissa suomalaiskuskille osuvat erikoisuutensaKalle Rovanperä kärjen vauhdissa testi-ek:lla – perjantaina edessä iso haaste: "Väkisinkin tulee takkiin aika paljon"Kalle Rovanperä joutuu uuteen tilanteeseen Portugalin MM-rallissa – "Varmasti isoin haaste"Kalle Rovanperän ja Sebastien Ogierin valmistautumisessa kömmähdys ennen MM-ralliaTeemu Suninen suunnittelee hyökkäystä heti Rovaniemen MM-rallin alussa – "Siellä on mahdollisuus tehdä eroa"
RalliKalle RovanperäUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • Eilen19:47
    MM-ralli

    Esapekka Lappi kommentoi Kalle Rovanperän lähtöä – MM-sarjalle rajusti rapaa

  • Eilen12:41
    MM-ralli

    Sami Pajarin rallitulevaisuuden yllä kysymysmerkkejä – "Hassulta tuntuisi"

  • ke12:58
    MM-ralli

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • ti13:17
    MM-ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • ti10:47
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta