Jari-Matti Latvalan pesti Toyotan MM-rallitiimin tallipäällikkönä on ollut isossa kuvassa yhtä juhlaa, kun talli on voittanut kolmen viime kauden aikana kaikki jaossa olleet MM-tittelit. Tosin ihan aina ei Latvalakaan ole päässyt helpolla.
Kolmannen tallipäällikkövuoden kohokohta Latvalalle oli kesäkuinen Safari-ralli, jossa Toyota-kuljettajat saavuttivat edellisvuoden tapaan neloisvoiton. Tällä kertaa ykkönen oli Sébastien Ogier ennen Kalle Rovanperää.
LUE MYÖS: Huh, mikä muutos! Tältä näyttää Toyotan MM-rallitykki ensi kaudella
Latvala paljasti jo loppukesästä MTV Urheilun haastattelussa, että Keniassa loppuun asti voitosta taistellut Rovanperä sai Ogierin jopa hermostumaan.
MM-sarjan vastikään julkaisemassa kausikoosteessa Rovanperä on nyt itse viimein kertonut, mitä Safarin päätöspäivänä tapahtui ja miksi.

