Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Kalle Rovanperälle selvisi muidenkin mokanneen: "Eiköhän me vain yritetä ajaa niin kuin eilenkin

Kalle Rovanperä jatkaa Ruotsin MM-rallin kärjessä.
Kalle Rovanperä jatkaa Ruotsin MM-rallin kärjessä.Micke Fransson
Julkaistu 26.02.2022 15:54
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Mikko Hyytiä

mikko.hyytia@mtv.fi

Ruotsin MM-rallissa johtoaan virheistä huolimatta kasvattanut Kalle Rovanperä kertoo jatkavansa tarkasti päivän loppuun, sillä muutkin näyttävät tekevän virheitä.

Rovanperä tuskaili ennen huoltotaukoa ajetun EK11:n maalissa lukuisia virheitään, mutta pian hänelle selvisi, että samalla reilun 11 kilometrin pätkällä virheitä oli sattunut muillekin.

LUE MYÖS: Esapekka Lapilla erikoinen tilanne – pohtii jo paluuta huonompiin säätöihin: "En tiedä oikein, mikä siinä on"

Toyota pitää nyt kolmoisjohtoa, kun Rovanperän takana Elfyn Evans on 4,8 sekunnin päässä ja Esapekka Lappi 12 sekuntia perässä. Ero Hyundai Thierry Neuvilleen on kasvanut belgialaisen virheen takia jo 15,1 sekuntiin.

– Kaikki olivat tehneet pieniä virheitä. Itsekin tein virheitä, enkä ollut tyytyväinen ollenkaan. Onneksi muutkin oli tehneet virheitä, ja tuli ihan hyvä aika.

Lauantaina viimeisten WRC-kuskien joukossa matkaa taittanut Rovanperä on toisinaan päässyt hyötymään ajopaikastaan, mutta näin ei joka pätkällä ole.

– Aamun eka pätkä oli tosi kapea ja teknistä. Siitä lähtöpaikasta ei enää niin paljoa hyötynytkään. Toinen pätkä oli leveämpi, eikä tullut lunta niin paljon tielle. Oli ihan hieno vetää, Rovanperä iloitsi huoltoparkissa lauantaina.

– Eiköhän me vain yritetä ajaa niin kuin eilenkin ja mennä tarkasti. Toivotaan, että tuo meidän lähtöpaikkamme hyödyttäisi tällä kertaa.

Sen sijaan rengaskuluman hän ei usko enää vaikuttavan yhtä paljon kuin perjantaina, sillä jäljellä olevan erikoiskokeet ovat kohtalaisen lyhyitä.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperä pitää päänsä kylmänä tiukassa sekuntitaistossa: "Ei oikein nyt tunnu siltä"Kalle Rovanperä minimoi tappiot – ”En voinut kuin yrittää ajaa virheittä läpi”Tähän virheeseen päättyi Ott Tänakin taistelu – Kalle Rovanperä: "Kaikki ovat hyökänneet jo ihan kunnolla"Kalle Rovanperä jahtaa ensimmäistä palkintosijaansa – suomalaistähti kriittisenä: "Aika pettynyt olen"Kalle Rovanperä taistelee huippusijoituksesta – ruoski silti itseään: "Se oli ihan idiotismia"Esapekka Lapin tähtäimessä rallilegenda – "Pappaa on alkanut jännittää"
MM-ralliKalle RovanperäUrheiluRalli

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen06:58
    Juha Kankkunen

    Juha Kankkusen erityistaidolle sataa ylistystä: "Ymmärtää sen paremmin kuin kukaan muu"

  • ti12:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta yllätyspaljastus – asiantuntijalta painetta Hyundaille: "Nyt olisi kuunneltava"

  • ti08:31
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lapilta uutispommi: Palaa rallin MM-sarjaan?

  • ma06:02
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperästä kutkuttava väite – "Ei parempaa tapaa"

  • 16.11.07:21
    Sami Pajari

    Sami Pajarille varoitus MM-rallin sudenkuopasta: "Sitten ei varmasti tule menestystä"