Sardinian MM-rallin avauspäivä oli suomalaisittain kaksijakoinen. M-Sport Fordin Teemu Suninen on perjantain kuuden erikoiskokeen jälkeen kisassa toisena, mutta tallikaveri Esapekka Lappi jäi matkan varrelle moottorivian vuoksi ja Toyotan Kalle Rovanperä menetti paljon aikaa teknisiin ongelmiin.
Rallin johdossa ajaa kisan puolustava voittaja, Hyundai-kuski Dani Sordo 17,4 sekunnin turvin ennen Sunista. Kolmantena on Hyundain Thierry Neuville ennen Toyotan Sebastien Ogieria.
– Aamun avauspätkä oli jopa mykistävä, kun lyötiin sekunti per kilometri kaikkia muita päihin. Iltapäivästä jäi rengasvalinta harmittamaan. Meillä oli tieto, että tien lämpötila on 30 astetta, mutta se ehti juuri mennä varjoon, kun oli meidän ajovuoromme, Suninen summasi.
LUE MYÖS: Esapekka Lappi paljasti MM-rallin pikakatkeamisen syyn – "Jos mekaanikon taitoni pitävät kutinsa, niin kisa oli hyvin pitkälti tässä"
– Tien lämpötila laski lähes kymmenen astetta, minkä vuoksi meidän kaksi kovaa rengasta eivät olleet tarpeen. Tällä kertaa tuli virhe tehtyä sillä puolella. Informaatio ei ollut tarpeeksi hyvä.
Rovanperällä ohjausvika
Myös Toyotan Kalle Rovanperällä riitti haasteita. Aamun väärät rengas- ja säätövalinnat saivat jatkoksi arviolta puolitoista minuuttia maksaneen .
