Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaksi hevosta kuoli laivamatkalla – Tallink Silja: Hevosauton kuljettaja ei tarkastanut eläinten vointia matkan aikana

Hevosten kuljetusauto oli Silja Symphony -aluksen autokannella.
Hevosten kuljetusauto oli Silja Symphony -aluksen autokannella.Lehtikuva
Julkaistu 13.01.2017 09:54(Päivitetty 13.01.2017 10:23)

MTV UUTISET - STT

Hevosauton kuljettaja ei pyytänyt merimatkan aikana miehistöltä, että hän pääsisi katsomaan hevosia autokannelle, sanoo Tallink Siljan viestintäjohtaja Marika Nöjd.

Autokannelle pääsyyn tarvitaan aina miehistön lupa.

– Hevosia pääsee halutessaan katsomaan niin monta kertaa kuin haluaa, mutta sitä varten täytyy pyytää lupa laivan infosta. Meidän tietojemme mukaan kuljettaja ei kuitenkaan jostain syystä ole huolehtinut hevosista matkan aikana.

Iltalehti kertoi torstaina, että kaksi ravihevosta kuoli sen jälkeen, kun ne matkasivat Silja Symphony -laivalla kovassa merenkäynnissä Suomesta Ruotsiin.

Nöjdin mukaan laivan miehistön vastuulla ei ole huolehtia hevosten tai muiden eläimien hyvinvoinnista.

– Miehistö ei käy niitä katsomassa, eikä saa missään nimessä antaa hevosille edes vettä, koska ne ovat kuljettajan vastuulla.

Nöjd kertoo laivayhtiön saaneen tiedon kuljettajalta torstaiaamuna, että aluksella kuljetetut hevoset olivat huonossa kunnossa.

– Meillä ei ole sellaista henkilöä, joka voisi arvioida hevosten kuntoa, joten kuljettajaa autettiin löytämään paikallinen eläinlääkäri. Tietojemme mukaan hän lähti Uppsalaa kohti eläinlääkäriin, Nöjd kertoo.

Nöjdin tiedossa ei ole, ovatko kuljettaja tai hevosten omistajat olleet yhteydessä laivayhtiöön. Hän ei ota kantaa siihen, onko laivayhtiö vastuullinen tapauksessa.


Nöjdin mukaan eläimien kuljettajalla on aina täysi vastuu niiden hoidosta ja siitä, lähteekö matkaan myrskyisellä säällä. Laivayhtiöllä ei ole tuulirajaa, joka rajoittaisi sitä kuljettamasta eläimiä.

STT ei tavoittanut hevosten omistajia.

Lisää aiheesta:

Poliisi epäilee: Eläimiä kuljettanut mies aiheutti rescuekoirille kärsimystä, kipua ja tuskaa – kymmenen koiraa kuoliTurun satamassa rähinähässäkkä: Kymmenet opiskelijat jäivät risteilyltä rannalle, paikalle tarvittiin poliisiakin – "Henkilökuntaakin oli ruvennut pelottamaan"Nyt puhuu Amorellan hinannut ja roistoksi leimattu meripelastusyhtiö: "Saimme merirosvon roolin, vaikka olemme pelastajia"Hätääntyneen matkustajan tapaus puhuttaa – laivayhtiö kertoo, mistä syistä asiakas voidaan laittaa laivaputkaan tai jopa poistaa kyydistäRuotsinlaivan tanssilattian temmeltävät lapsilaumat turhauttivat Pertin – asiasta huomauttaminen vain pahensi tilannetta: "Olen kokenut oloni uhatuksi"Iltalehti: Ruotsinlaivalla olleet kaksi ravihevosta kuolivat
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 11:29
    Kela

    Kelan etuuksia väärinkäytetty miljoonien edestä – tällaista keinoa nyt esitetään

  • 10:31
    Sää

    Katso, onko sinulle luvassa valkoinen joulu – puolet Suomesta saamassa lumipeitteen

  • 09:53
    Suomenlahti

    Venäjän GPS-häirinnästä satoja ilmoituksia – Itämerellä nyt uusi uhkakuva

  • 08:15
    STT

    Uutissuomalainen: STT korvaa lähteviä toimittajia tekoälyllä

  • 07:33
    F-35

    F-35 sitoo Suomea USA:han vuosikymmeniksi – Häkkänen: Monissa aseissa ainoa vaihtoehto on amerikkalainen