Viisi henkilöä kuljetettiin jatkohoitoon.
Inarissa on tapahtunut kahden henkilöauton kolari, jonka seurauksena viisi henkilöä on kuljetettu sairaalaan. Poliisin mukaan kaksi heistä loukkaantui vakavasti, ja heidät kuljetettiin hoitoon Norjaan helikopterilla. Kolme muuta kiidätettiin ensihoitoyksiköillä Ivalon terveyskeskukseen. Kaide lävisti yhden autoista.
Myös kolmas ajoneuvo joutui onnettomuuteen. Se törmäsi tiellä olleeseen kaiteeseen väistäessään kolariautoja.
Onnettomuus tapahtui lumisateisessa kelissä Inarijärventien ja Rahajärventien risteyksessä hieman ennen aamuviittä. Poliisin mukaan turma sai alkunsa, kun Rahajärventien suunnasta kohti Inarijärventietä ajaneen henkilöauton kuljettaja ei saanut autoaan pysäytettyä. Hän törmäsi autollaan Ivalosta kohti Inaria matkanneeseen henkilöautoon. Valtatietä 4 ajaneen auton kuljettaja oli havainnut Rahajärventieltä tulleen auton, joka ei pysähtynytkään risteykseen.
Poliisin mukaan Rahajärventietä ajaneella 19-vuotiaalla ei ollut ajo-oikeutta. Hän ei ollut kotoisin Inarista. Nuorta miestä epäillään törkeästä liikenneturvallisuuden vaarantamisesta, törkeästä vammantuottamuksesta ja kulkuneuvon kuljettamisesta oikeudetta.
Poliisi kertoo, että tien pinta oli turmahetkellä liukas. Lämpötila oli niukasti plussan puolella ja yöllä oli satanut vettä.
Kahdessa onnettomuusautossa oli yhteensä viisi henkilöä. Heistä yksi saatiin autosta ulos vasta kun auton rakenteita oli purettu ja auton lävistänyttä kaidetta leikattu.
Valtatie 4 oli suljettuna kokonaan liikenteeltä pelastus- ja raivaustöiden ajan noin kaksi tuntia.
Pelastuslaitoksen mukaan paikalla oli pelastuslaitoksen yksiköitä sekä Ivalosta että Inarista.
Päivitetty kello 11.49 poliisin tiedoilla turmasta.



