Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahta työtä tekevä yksinhuoltaja Sini joutuu järjestelemään arkensa uudestaan koulujen lakon takia – "Tuntuvia taloudellisia menetyksiä"

1:49Kunta-alan lakko sulkee päiväkoteja ja kouluja kymmenessä kaupungissaNäin kunta-alan lakko sulkee päiväkoteja ja kouluja kymmenessä kaupungissa.
Julkaistu 02.05.2022 19:42
Toimittajan kuva
Leo Jaakkonen

leo.jaakkonen@mtv.fi

Kunta-alan lakot alkavat tiistaina kymmenessä kaupungissa. Arki muuttuu monessa perheessä haastavaksi viikon kestävän varhaiskasvatuksen ja opettajien lakon ajaksi.

Helsinkiläinen 47-vuotias Sini tekee kahta työtä, toista yrittäjänä ja toista työntekijänä taksinkuljettajana. Sini esiintyy vain etunimellään jutussa ilmenevien henkilökohtaisten tietojen vuoksi.

Tiistaina alkava lakko aiheuttaa yksinhuoltajalle sekä stressiä että tulonmenetyksiä, kun kotiin jää yksi alakoulussa, yksi yläkoulussa ja yksi lukiossa oleva lapsi.

– Työntekoa on vähennettävä. En voi olla täyttä päivää töissä, Sini kertoo.

– Yksinhuoltajaperheessä ne ovat tuntuvia menetyksiä, kun joutuu olemaan pois töistä useitakin tunteja päivässä.

Lapset ovat sen verran vanhoja, että heidät voi joksikin aikaa jättää keskenään kotiin.

– En voi luottaa siihen, että he olisivat yhdeksää-kymmentä tuntia keskenään täällä. Kyllä se vaatii silloin itseltäänkin sitä, että on enemmän läsnä.

Lue myös: OAJ:n Luukkainen: ”Tiedossani ei ole mitään, mikä voisi estää lakon” – näillä kolmella tavalla lakko vaikuttaa arkeen

Tätä mieltä äidit ovat lakosta: ”Ilman päiväkotia ei meidän elämämme oikein sujuisi” – sympatiat silti lakossa olevien puolella

3:27MTV tapasi kunta-alan lakon vuoksi erityisjärjestelyihin joutuvia päiväkoti-ikäisten lasten äitejä

Jonkun täytyy katsoa nuoren perään

Sinin mukaan yksi suurimmista haasteista on huoli nuorimmaisen liikkumisesta. Jonkun pitää olla katsomassa perään, ja kun isovanhempia ei enää ole, on tukeuduttava sisaruksiin.

– Koulu on hyvä ja turvallinen paikka, mihin voi lähettää nuoren. Tietää, että he ovat siellä ja joku katsoo heidän peräänsä. Jos koulua ei ole, niin koko päivä on vanhempien vastuulla.

Myös ruokavalmistelut vaativat miettimistä. Siinä missä tavallisesti lounaan saa koulusta, nyt se pitää olla hoidettuna lapsille kotona.

Lukiossa tärkeä viikko

Sinin lapset suhtautuvat lakkoon kaksijakoisesti. Yhtäältä viikko poissa koulusta on mukavaa vaihtelua, kun etäkouluakaan ei tarvitse tehdä.

Toisaalta etenkin lukion kolmatta luokkaa käyvän kohdalla viikon tauko on harmillinen, kun osa kursseista on loppusuoralla. Helsingissä lukiota käyvälle tyttärelle ei ole annettu koulutehtäviä kotiin.

2904-kunta-alan lakkokartta

Tampereella kaupunki on tiedottanut, että lukio-opiskelijat opiskelevat etänä itsenäisesti rehtorin antamien ohjeiden mukaisesti.

– Tampereen malli on hyvä, kun siellä tehdään tehtäviä ja päästään eteenpäin ja ehkä ylioppilaaksikin keväällä.

Korona iski kovalla kädellä

Korona-ajan etäkoulussa oli omat haasteensa, vaikka järjestely oli sinänsä toimiva etenkin nuorimman lapsen kohdalla.

Sinin kohdalla suuri isku oli hänen vakava koronatautinsa, joka piti hänet sairaalassa kaksi ja puoli viikkoa. Sen ajan vastuun arjesta ja koulunkäynnistä otti lasten parikymppinen isosisko.

– Se oli aika rankka kokemus. Varsinkin lapsille. He varmasti olivat miettineet monia asioita, vaikka eivät aina kaikkea tuokaan julki.

Lue myös: Kymmenet tuhannet kuntatyöntekijät menossa lakkoon eri puolilla Suomea – näin se näkyy kaupunkien palveluissa 

Jatkoa etätöille

Helsinkiläisen Vesa Turusen, 36, perheessä lakko ei aiheuta suuria huolenaiheita. Tavallisesti päiväkotiin menevä kuusivuotias poika jää kotiin, jossa Turunen tekee etätöitä puolison ollessa töissä.

Turunen on korona-ajan ollut hyvin pitkälti etänä, ja työnkuva sallii etätöiden jatkumisen edelleen.

– Onneksi on alla poikkeusajat alla, niin se auttaa omaa sopeutumista muuttuviin tilanteisiin. Mikään ei ole ollut normaalia kahteen vuoteen, Turunen toteaa.

Lakko Vesa Turunen

Turusen mukaan useamman lapsen kanssa haasteita voisi olla, mutta yhden lapsen kanssa etätyöskentely on ollut ”ihan mainiota”. Poika leikkii Turusen vieressä samaan aikaan, kun hän tekee töitä. Leikit eivät ole aiheuttaneet häiriötä.

– On sovittu, että kun on palaveri päällä, niin ollaan hiljaa ja leikitään jotain vähän hiljaisempaa.

Ikävä päiväkotikavereita

Poikaa lakko harmittaa, sillä kavereita ei näe joka päivä. Korona-aikana siitäkin on tullut kokemusta, ja nyt poissaolo päiväkodista on vielä lyhyempi.

– Meillä on kavereiden vanhempien yhteystiedot, että voidaan jotain näkemisiä sopia. Muutaman päivän itsekseenkin leikkiminen on ihan kivaa ja menee hyvin.

Päiväkodista kysyttiin, onko pakottavaa tarvetta saada hoitopaikkaa. Se ei Turusen tapauksessa ollut luonteva vaihtoehto, koska järjestely olisi vaatinut kuljetuksia toisaalla olevaan hoitopaikkaan.

Ainoa pieni epävarmuus on liittynyt lakon ajankohtaan. Tällä hetkellä Turusen töissä ei ole kiireisimmät ajat käynnissä, eli ajankohta ei ole pahin mahdollinen.

– Seuraavat seitsemän päivää tulevat näyttämään, mitä tapahtuu. En usko, että minkäännäköistä haastetta tulee.

Lisää aiheesta:

Tätä mieltä päiväkotilasten äidit ovat lakosta: "Aika moni rapsutellut päätään, miten tämä ratkaistaan" – sympatiat silti vuosia palkastaan vääntäneiden lakkoilijoiden puolellaKunta-alan lakko sulkee päiväkodit ja pistää monen perheen arjen uusiksi – "Netflix-maratoni ja epäsäännöllisempiä ruokailuaikoja"Opettajat palasivat joululomalta korona-arkeen uupuneina ja jännittyneinä: "Yksin on pärjättävä eikä asialle voi mitään"Ovatko viimeiset kaksi kouluviikkoa pelkkää käsienpesua? Lähiopetuksen jatkuminen hirvittää 1. luokan opettajaa: "Tämä on ihmiskoe"Leena opettaa omaa luokkaansa etänä ja pyörittää samalla 5-lapsisen perheen korona-arkea: "Alkuun tämä oli järkytys kaikille – siinä käytiin kaikki tunteet läpi"Aivokasvaimesta ja keuhkosairaudesta kärsivä Riitta pitää kotikoulua neljälle lapselleen – arki alkaa jo painaa: "He pelkäävät, että mä kuolen"
KouluPerheLakkoTyötaistelutYhteiskuntaHelsinkiKotimaa
Näissä kymmenessä kaupungissa kunta-alan lakko alkaa tiistaina 3. toukokuuta.
Vesa Turunen on tottunut etätöihin ja siihen, että 6-vuotias poika leikkii työpäivän aikana kotona.

Tuoreimmat aiheesta

Koulu
  • 9.9.10:53
    Rikos

    Kirjoitus netissä johti rikostutkintaan Pohjanmaalla – Uhkaus koulua kohtaan

  • 7.9.12:06
    Rasismi

    Hälyttäviä lukuja yläkoululaisten kokemasta rasismista: "Se on läsnä koko ajan"

  • 3.9.06:54
    Metsät

    Kaikki kuudesluokkalaiset halutaan viedä metsään – tästä on kyse

  • 31.8.19:20
    Kotimaa

    Leirikoulujen ongelmallisuus ratkaistiin kouluissa – nyt kaikki saavat osallistua

  • 30.8.16:53
    VilleGalle

    HS: Ville Gallen koulutoveri surmattiin raa'asti: "Oltiin liikuntasalissa ihan tippa linssissä"