Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kahden nuoren miehen tempaus jää veronmaksajien maksettavaksi – lastenvaunut aiheuttivat suuroperaation

Nuoret miehet työnsivät tyhjät lastenrattaat mereen tässä paikassa Helsingin Ruoholahdentorilla eilen alkuillasta.
Nuoret miehet työnsivät tyhjät lastenrattaat mereen tässä paikassa Helsingin Ruoholahdentorilla eilen alkuillasta. imago stock&people/ All Over Press
Julkaistu 01.11.2017 17:29
Toimittajan kuva

Eetu Ruonakoski

eetu.ruonakoski(at)mtv.fi

eeturuonakoski

Kahden nuoren miehen tempaus aiheutti eilen massiivisen, mutta turhaksi osoittautuneen pelastusoperaation Helsingissä. Poliisista kerrotaan, että tapausta ei tutkita rikoksena. Myöskään pelastuslaitoksella ei ole asiassa vaateita, vaikka operaatiossa oli mukana muun muassa helikopteri ja sukeltajia.

Hätäkeskus sai kello 17.25 ilmoituksen, jonka mukaan Ruoholahdessa oli työnnetty lastenvaunut mereen.

Paikalle saapui neljä paloautoa, ambulanssi, kaksi poliisipartiota, pelastuslaitoksen sukeltajat, Rajavartiolaitoksen helikopteri sekä kaksi venettä. Vauvaa ei vedestä kuitenkaan löydetty, vaan pelastajat nostivat pohjasta ylös rikkinäiset, tyhjät lastenvaunut.

Helsingin poliisin yleisjohtaja, komisario Teemu Lappalainen kertoo, että poliisi ei enää selvitä asiaa, koska vaunut veteen heittäneet nuorukaiset olivat ennättäneet poistua paikalta ennen virkavallan saapumista.

– Näitä aina silloin tällöin tapahtuu. Tärkeintä oli nyt, ettei asia ollut sitä, miltä se alkuun näytti, hän sanoo.

Myöskään pelastuslaitoksella ei ole asiassa kummempia vaatimuksia siitäkään huolimatta, että tapaus työllisti runsaasti viranomaisten resursseja yli tunnin ajan. Helsingin pelastuslaitokselta kerrotaan, että turhista hälytyksistä laskutetaan vain automaattisten palohälytysten osalta.

Tapauksesta hätäkeskukseen ilmoitti sivullinen silminnäkijä, jonka arvion mukaan tekijät olivat noin 16-vuotiaita.

Lisää aiheesta:

Oulun keskustassa väkivallanteko – vakavat seurauksetKaksi lasta löydettiin elottomana vedestä Vantaan KuusijärveltäHellepäivän surullinen päätös Espoossa vaati poliisitoimia: Päihtyneet aikuiset tulivat rannalle pikkulasten kanssa, lapset jäivät valvomatta veteenAltaan siirtäminen meni pahasti pieleen Helsingissä – nosturipuomi rojahti omakotitalon katon läpiKolme 4–8-vuotiasta lasta oli yksin kotona, soittivat äidilleen tulipalosta kello 23 illalla: 16 pelastusyksikköä kaahasi paikalle Helsingin keskustassaMereen työnnetyt tyhjät lastenrattaat aiheuttivat suuroperaation: "Jos lapsesta on kyse, kaikki pistetään likoon"
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 18:36
    Viiden jälkeen

    Suomalaisissa tuberkuloosiparantoloissa elettiin villiä nuoruutta: "Monelle se oli elämän paras yhteisö"

  • 17:30
    Sanna Marin

    Marin: Menin sanattomaksi Niinistön teosta – nyt vastaa Niinistö

  • 17:05
    OP

    OP:n palveluissa häiriöitä

  • 16:40
    Poliisi

    Iäkäs nainen kateissa Jyväskylässä – poliisi pyytää havaintoja

  • 16:31
    Porot

    Poronomistajaa epäillään katalasta teosta