Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kaasuverkkoyhtiö Gasgridin johtaja: Epäillyn vuodon korjaaminen kaasuputkessa kestää kuukausia

Julkaistu 08.10.2023 19:25(Päivitetty 08.10.2023 21:18)

MTV UUTISET – STT

Suomen ja Viron välisessä Balticconnector-kaasuputkessa havaittiin sunnuntaina aamuyöllä epäilty vuototilanne ja sen aiheuttama häiriö. 

Kaasuverkkoyhtiö Gasgridin mukaan merikaasuputken venttiilit suljettiin ja siten vuoto pysäytettiin.

Suomen kaasujärjestelmän tila on vakaa kaasuputken häiriöstä huolimatta, sanoo energia-asioista vastaava ympäristö- ja ilmastoministeri Kai Mykkänen (kok.) tiedotteessa. Kaasun saanti on turvattu toistaiseksi Inkoon LNG-terminaalista.

– Balticconnectorin vikaantuminen ei aiheuta välittömiä ongelmia energian saannin varmuudelle. Putkivaurion syitä selvitetään ja jatkotoimet riippuvat niistä, Mykkänen sanoo.

Gasgridin siirtoalustoista vastaava johtaja Janne Grönlund sanoo, että sen jälkeen kun epäilty vuoto putkessa on varmistunut ja vaurio on löytynyt, korjaaminen kestää kuukausia.

Se voi mennä pitkälle talveen?

– Kyllä näkisin, se on hyvin todennäköisestä, Grönlund sanoo.

Hän lisää, että asiaa on vaikea tarkasti arvioida.

– Paljolti on kiinni siitä, että mikä se tilanne on putken kanssa. Olemme viisaampia arvioimaan korjausta, kun tiedämme, mikä on tilanne.

Grönlund arvioi, että epäillyn vuodon selvittämisessä menee varmasti päiviä.

Kaasuputken epäillyn vuodon korjaamisen kestosta kertoi aiemmin Demokraatti-lehti.

Myös työ- ja elinkeinoministeriön ylijohtaja Riku Huttunen arvioi, ettei putkia korjata ihan hetkessä ja että korjaus voi kestää viikkoja, todennäköisesti kuukausia.

Lue myös: Suomen ja Viron välisessä kaasuputkessa epäillään vuotoa

Poikkeuksellinen tapaus

Gasgridin toimitusjohtaja Olli Sipilä kertoo, että selvitykset epäillystä putkivuodosta on aloitettu.

– Sen perusteella katsotaan, onko kyse vuodosta ja mikä sen on mahdollisesti aiheuttanut, Sipilä kertoo.

Sipilän mukaan putken suunnittelematon venttiilien sulkeminen oli poikkeuksellinen tapaus.

– Putki on nyt suljettu, ja Suomi saa nyt kaasunsa Haminan pienestä ja Inkoon isosta LNG-terminaalista sekä biokaasulaitoksesta.

Normaalitilanteessa talvi pois lukien putkessa virtaa päivässä 30–50 gigawattituntia. Talvella putkessa virtaa 100 gigawattituntia päivässä, mikä vastaa 5 000 omakotitalon lämmitystä vuodessa.

Lisää aiheesta:

Selkeä vaurio, tutkitaan tuhotyönä, räjähtikö alueella? Tämä kaikki kaasuputken tilanteesta tiedetään nytRajavartiolaitos julkaisi kuvia vaurioituneen kaasuputken lähistöltä – tältä Suomenlahdella näyttää nytKaasuputken vaurio on merkittävä, korjaaminen kestää kuukausia – "Nyt selvitämme, onko kyseessä yksittäinen teko"Kaasun hinta Suomessa noussee – professori arvioi, miksi kaasuputki voi vuotaa: "Kiinnostava nähdä, mikä on syy"Suomen ja Viron välisen kaasuputken kuntoa ei ole päästy tarkastamaan – putki pysyy suljettuna kauanSuomen ja Viron välinen kaasuputki suljettiin vuotoepäilyn vuoksi – Ministeri: Suomen kaasujärjestelmän tila vakaa
ViroSuomenlahtiInkooMaakaasuKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Viro
  • 12.12.21:16
    Armeija

    Viro pidentää asepalveluksen kestoa: Koskee kaikkia asevelvollisia

  • 12.12.17:31
    Tallink Silja

    Mies kiipesi Tallink Siljan laivan savupiippuun

  • 1.12.18:21
    Etsintäkuulutetut

    Katanaryöstöstä epäilty mies etsintäkuulutettu koko Euroopassa – liikkui viimeksi Suomessa

  • 24.11.15:49
    EU

    Orpon isännöimä huippukokous tuo pääministereitä ja presidenttejä Helsinkiin

  • 18.11.11:50
    Venäjä

    Kuumottava varoitus Venäjän asevoimien sijoittelusta: "Kolme vuotta tai alle"