Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kääretorttu-hitistä tunnettu Saara Törmä ryhtyi artistiksi: "Haluan vain pitää hauskaa"

3:05Saara Törmä kertoi MTV Uutisten haastattelussa Kääretorttu-hitistäänMTV Uutiset haastatteli Kääretorttu-hitistä tunnettua Saara Törmää Emma-gaalassa – katso haastattelu videolta!
Julkaistu 22.03.2025 10:10

Alisa Lahtinen

alisa.lahtinen@mtv.fi

Kääretorttu-kappaleesta tunnettu Saara Törmä kertoi saamastaan palautteesta.

Somehitiksi nousseesta Kääretorttu-kappaleesta tunnettu Saara Törmä vieraili MTV Uutisten haastattelussa Emma-gaalan punaisella matolla. 

Törmä on toiminut aikaisemmin musiikinkirjoittajana muille artisteille, mutta nyt hän on ryhtynyt omalle artistiuralleen.

Lue myös: Mirella häikäisi Emma-gaalassa – paljastaa upean tyylinsä taustat

– Ajattelin, että olen jo sen ikäinen että haluan vain pitää hauskaa ja tehdä asioita itseäni varten. 

– Olimme musiikintekijäkollegoideni kanssa puhuneet, että "sitten kun Saara on 80 hän alkaa räppäämään ja tekemään sitä sun tätä", niin minulla tuli sellainen olo, että en jaksa enää odottaa että olisin 80. Kuka tietää, pääsenkö edes sinne asti, asioita pitää tehdä nyt, Törmä kertoo.

Kääretorttu-kappaleen Törmä teki yhdessä puolisonsa Aku Rannilan sekä säveltäjä Sami Hyden kanssa. Yhdessä Törmä ja Rannila ovat aikaisemmin kirjoittaneet kappaleita muun muassa ja .

Antti Tuiskulle
Kaija Koolle

– Samalla tavalla Kääretorttu syntyi kuin muutkin kappaleemme, eli aloimme vain tekemään ja kaivamaan kuoppaa ja merenpohjasta raaputtamaan, sieltä aina jotain löytyy.

– Ajatuskin oli alunperin, että tehdään minulle, Törmä sanoo.

Lue myös: JVG paljastaa: Näin Jare Brand ja Ville Galle huomioivat naistenpäivänä elämänsä naiset

Törmä on vastaanottanut kappaleestaan palautetta, jonka mukaan se on tuonut toiveikkuutta ja lohtua vallitsevassa maailmantilanteessa. 

– Asiathan ovat valitettavasti menneet vähän hullumpaan suuntaan siitä, kun Kääretorttu-biisi alunperin tehtiin, joten sillä tavalla se tuntuu iskevän moneen.

– Monista nuorista saattaa tuntua siltä, että on todella kova kiire ja täytyy päättää kaikki elämässä ja tietää miksi alkaa isona. Joillain nuorilla on tullut tästä minun koko jutustani sellainen olo, että "ei sitten ole niin kiire ja kyllä sitä ehtii myöhemminkin tehdä", Törmä iloitsee.

Lisää aiheesta:

Salkkarit-tähti Hanna Kinnunen manifestoi puolivahingossa elämäänsä käänteen, jonka myötä aloittelee nyt uutta uraaEmma-palkittu Mirella rehellisenä kipuilustaan julkisuuden kanssa: "Ajattelen, että miksi teen tämän itselleni?"Viisi Emma-ehdokkuutta napannut Averagekidluke sai artistikollegaltaan vinkin, josta on pyrkinyt pitämään suosion keskellä kiinniAnna Abreu täräyttää suorat sanat uutuuskappaleestaan: "Tämä on kaikille kusipäille, ketä olen kohdannut tämän elämän aikana"Käärijä paljastaa tarinan "pottatukkansa" takana: "Se on niin ruma ja törkeä"Elias Kaskinen MTV:lle: "On erittäin hienoa, ettemme ole ainoastaan teini-idoleita"
Emma-gaalaAntti TuiskuKaija KooMusiikki

Tuoreimmat aiheesta

Emma-gaala
  • 28.9.15:41
    Autismi

    Artisti Sini Yasemin kertoo ensimmäistä kertaa autismidiagnoosistaan – näin se näkyy arjessa ja musiikissa

  • 17.5.13:02
    Euroviisut

    Maki Kolehmainen lausui aikoinaan euroviisuvoittaja Mr. Lordille lohduttavat sanat hirviömaskista: "Tulette välttymään niin monelta"

  • 23.3.07:01
    Etta

    Etta toivoo enemmän tunnustusta suomalaisille naisräppäreille: "Meillä on täällä niin kovia mimmejä"

  • 22.3.08:15
    Eini

    Edesmenneellä Aira Samulinilla oli tärkeä merkitys Einille – laulaja nimeää elämänsä naiset

  • 17.3.16:45
    Yeboyah

    Yeboyah otti riskin ja siirtyi itsenäiseksi artistiksi – paljastaa suurimman syyn päätöksen takana