Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

K-ryhmä vie suomalaisruoan klikkauksen päähän kiinalaiskuluttajasta

K-ryhmän pääjohtaja Mikko Helander tiedotustilaisuudessa Helsingissä 29. syyskuuta 2017.
K-ryhmän pääjohtaja Mikko Helander tiedotustilaisuudessa Helsingissä 29. syyskuuta 2017.Lehtikuva
Julkaistu 29.09.2017 17:42

MTV UUTISET - STT

Suomalainen ruoka vyöryy uudella tavalla kiinalaisten kuluttajien ulottuville. K-ryhmä alkoi perjantaina myydä elintarvikkeita Kiinassa verkkokauppajätti Alibaban kautta.

Ensivaiheessa mukana on muutamia suomalaisyrityksiä ja kaikkiaan 31 tuotenimikettä. Kiinalaiset voivat nyt ostaa verkosta muun muassa Pauligin Presidentti-kahvia, Fazerin omistaman Jyväshyvän keksejä ja Pirkka-mysliä. Tuotevalikoima laajenee lähikuukausina, kun myyntiin tulevat esimerkiksi Fazerin suklaat.

Hankkeessa ovat mukana Pauligin ja Fazerin lisäksi Valio, Raisio, Roberts, Finn Spring ja marjatuotteita myyvä Kiantama.

Keskolle kokeilu on merkittävä, mutta pääjohtaja Mikko Helander painottaa yhtiön lähtevän liikkeelle start up -hengessä. Mitään tarkkoja tavoitteita ei tässä vaiheessa aseteta.

–  Nyt jää nähtäväksi, miten kiinalaiset tarttuvat näihin tuotteisiin. Olemme itse intoa täynnä. Jännittää aivan hirveästi sekä Pirkan että näiden upeiden suomalaisten brändien puolesta, miten tämä lähtee vetämään. Voi olla, ettei vedä kovin hyvin, tai voi olla, että vetää aivan valtavan hyvin, Helander sanoi.

Kiinan markkinoille pääsy ei ole helppoa. Kesko neuvotteli yhteistyöstä Alibaban kanssa noin kahden vuoden ajan.

– Ratkaistavana oli satoja, ellei jopa tuhansia asioita. Haasteita on tuonut muun muassa Kiinan alati muuttuva lainsäädäntö, kertoi Keskon tavarakaupasta vastaava johtaja Ari Akseli.

Mistään jätti-investoinnista ei silti ole Keskolle kyse. Tarkat summat ovat liikesalaisuuksia, mutta Akselin mukaan investointi on vain murto-osa siitä, mikä yksittäisen ruokakaupan perustamiseen uppoaa.

Yhdessä helpompaa

Keskon mukaan Kiinan-vienti oli luonteva jatke sille, että yhtiö on tuonut elintarvikkeita ja käyttötavaraa Kiinasta jo vuosikymmenien ajan. Maailman väkirikkaimmassa maassa houkuttavat sekä markkinoiden koko että niiden nopea kasvu.

Hankkeeseen mukaan lähteneet suomalaisyritykset näkevät, että Kiinan markkinoilla on helpompi erottua yhdessä kuin yksittäisinä toimijoina.

–  Uskomme, että tämä K-ryhmän verkkokauppa, jossa on useita suomalaisia brändejä ja yhdessä panostetaan näkyvyyteen, on parempi ratkaisu, sanoi Fazer Makeisten kaupallisten yksiköiden toimitusjohtaja Tom Lindblad.

Ovi projektiin saattaa avautua muillekin suomalaisyrityksille.

–  Tässä kerätään yhteistyökumppaneiden kanssa kokemuksia, niitä jaetaan hyvin mielellään kaikille suomalaisille yrityksille. Ilman muuta sitten arvioidaan, miten valikoimaa laajennetaan, Helander kertoi.

Keskolla uskotaan, että etenkin suomalaisten elintarvikkeiden puhtaus ja turvallisuus vetoaa kiinalaisiin kuluttajiin.

Kiinan markkinoille on tunkua

Luonnonvarakeskuksen ruokamarkkinoihin perehtynyt tutkimusprofessori Jyrki Niemi pitää Keskon kokeilua mielenkiintoisena, mutta uskoo merkittävien tulosten saavuttamisen vievän aikaa.

–  Kiinassa on valtavat mutta myös vaikeat markkinat. Mitään pikavoittoja ei ole Kiinan markkinoilla saavutettavissa. Kilpailu on hurjaa, kaikki elintarvikevientiä tekevät haluavat sinne, Niemi arvioi.

–  Brändäys on ensiarvoisen tärkeää, että kiinalaiset kuluttajat löytävät tuotteet sieltä Alibabasta.

Keskollakin markkinointia on pohdittu paljon.

–  Panostamme tiettyihin markkinointiratkaisuihin, jotka Alibabassa toimivat parhaiten, erityisesti digitaalisiin ratkaisuihin, Akseli kertoi.

Lisää aiheesta:

Tokmanni-toimitusjohtaja: Tällaisia tuotteita Sparin ruokaosastolle tuleeMyllyn Paras vie Kiinaan poikkeuksellisen uutuustuotteen – povaa miljoonamyyntiä: "Tätä ei niin vain voi kopioida"Saksalaiset innostuivat suomalaisista elintarvikkeista – Jymy-jäätelöitä saa jo sadoista kaupoistaNämä suomalaisruoat kiinnostavat Kiinassa – K-ryhmä aloittaa verkkokaupan Venäjän viennin romahduksesta toipuva Suomen elintarvikevienti vetää taas – kaupaksi käy korkea laatu viskistä vauvanruokaanUutisextra: Näin salamyhkäisestä Lidlistä tuli ruokakaupan kova kasvaja
Talous

Tuoreimmat aiheesta

Talous
  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • Eilen19:22
    Politiikka

    Valtio pohtii Veikkauksen listaamista pörssiin: "On pyörinyt nimenä mukana"

  • 1.11.18:30
    Politiikka

    Miten miljardien eurojen junarata Helsingistä Turkuun hyödyttää suomalaisia?

  • 1.11.09:35
    Kanada

    Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

  • 1.11.07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä