Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Kanadan pääministeri pyytää Trumpilta anteeksi Ronald Reagan -mainoksen takia

1:00Tämä mainosvideo raivostutti TrumpinKatso Trumpin raivostuttanut mainosvideo tästä!
Julkaistu 01.11.2025 09:00(Päivitetty 01.11.2025 09:35)

MTV UUTISET – STT – AFP

Pääministeri Carneyn mukaan kauppaneuvotteluja voidaan jatkaa, kun Yhdysvallat on siihen valmis.

Kanadan pääministeri Mark Carney sanoo pyytäneensä anteeksi Yhdysvaltain presidentiltä Donald Trumpilta tullimaksuja käsitelleen kanadalaismainoksen vuoksi.

Carneyn mukaan Kanadan ja Yhdysvaltojen kauppaneuvotteluja voidaan jatkaa, kun Yhdysvallat on tähän valmis.

– Pyysin anteeksi presidentiltä. Presidentti oli loukkaantunut, Carney kertoi lehdistölle Etelä-Korean-vierailullaan lauantaina.

Trump ilmoitti lokakuun lopulla keskeyttävänsä kauppaneuvottelut Kanadan kanssa ja nostavansa tuontitulleja Yhdysvaltoihin.

Taustalla on kanadalainen mainoskampanja, jossa lainattiin Yhdysvaltain entisen presidentin Ronald Reaganin tullimaksuja käsitellyttä puhetta. Kampanjan takana on Kanadan Ontarion provinssin hallitus.

Trump väitti mainoksen vääristelleen Reaganin sanoja. Trumpin mukaan Reagan rakasti kansallisen turvallisuuden ja talouden vuoksi asetettavia tullimaksuja.

Lue myös: Ronald Reagan -mainos jurppii Trumpia pahasti: Kanadalle lisää tulleja

Mainoksessa lainatussa puheessa Reagan perusteli Japanille asettamiaan tullimaksuja. Vapaan markkinatalouden ajajana tunnettu Reagan sanoi puheessaan muun muassa, että hän inhoaa tällaisten tullimaksujen tai kaupanesteiden ja rajoitusten asettamista.

Lue myös: Tämä mainosvideo sai Trumpin raivostumaan – lopettaa kauppaneuvottelut Kanadan kanssa

Carney: Kiina-suhde käännekohdassa

Carney tapasi perjantaina Etelä-Koreassa Kiinan presidentin Xi Jinpingin.

Kanadan ja Kiinan suhteet eivät ole olleet viime vuosina kovin lämpimät, mutta Carney hehkutti tapaamista käännekohdaksi maiden välisissä suhteissa. Kyseessä oli ensimmäinen Kiinan ja Kanadan päämiesten virallinen tapaaminen sitten vuoden 2017.

Carney sanoi ohjeistaneensa kanadalaisministereitä ja -viranomaisia tekemään yhteistyötä, jotta nykyisiin ongelmiin saataisiin ratkaisuja.

Sekä Kanada että Kiina ovat olleet Trumpin tullimaksupolitiikan keskiössä. Aiemmin tällä viikolla Trump kuvaili omaa tapaamistaan Xin kanssa erittäin positiivisesti.

Juttua päivitetty kauttaaltaan 1.11.2025 kello 9.35.

Lisää aiheesta:

Ronald Reagan -mainos jurppii Trumpia pahasti: Kanadalle lisää tullejaTrump hehkuttaa Yhdysvaltain ja Kiinan tapaamista: "Ystävällisessä, mutta rakentavassa hengessä"Trump: Kanadan liittäminen USA:han olisi "kaunis avioliitto" – Carneylta yksiselitteinen kuittiTrump keskusteli Carneyn kanssa: "Olen aina rakastanut Kanadaa" Trump lykkää Meksikon ja Kanadan tuontitullejaYhdysvaltojen ja Kiinan kauppaneuvotteluissa läpimurto – Trump hehkutti: "Tämä on rakkauden juhlaa"
KanadaDonald TrumpRonald ReaganYhdysvallatTalousUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Kanada
  • 26.10.06:09
    Ronald Reagan

    Ronald Reagan -mainos jurppii Trumpia pahasti: Kanadalle lisää tulleja

  • 24.10.18:16
    Hävittäjät

    Kanada pohtii F35-kaupan perumista – tilalle Gripeneitä Ruotsista?

  • 24.10.10:11
    Donald Trump

    Tämä Ronald Reagan -mainos sai Trumpin suunniltaan – Kanada-kauppaneuvottelut lopetetaan

  • 24.10.06:16
    Donald Trump

    Ronald Reagan -mainos raivostutti Trumpin

  • 21.10.21:11
    Oikeudenkäynnit

    Ensihoitajat löysivät kellarista nääntyneen "kuusivuotiaan" – totuus oli vielä hirveämpi