Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
@Petteri Paalasmaa/All Over Press
Julkaistu 01.10.2019 11:27

MTV UUTISET – STT

Komissaariehdokas Jutta Urpilainen (sd.) lupaa EU:n kehitysyhteistyön keskittyvän ihmisten elinolosuhteiden parantamiseen myös maahanmuuton lähtömaissa.

Euroopan parlamentin kehitysvaliokunnassa kuullaan aamupäivällä Urpilaista hänen salkkunsa sisällöstä. Komissaariehdokasta tentataan minuuttiaikataululla peräti kolmen tunnin ajan.

Lue myös: Seuraa suorana! Komissariehdokas Jutta Urpilaista grillataan maratonsessiossa Brysselissä – kuuleminen kestää kolme tuntia

Ensimmäisissä kysymyksissä Urpilaiselta tentattiin vastausta siihen, voiko EU kehitysavulla vähentää Eurooppaan suuntautuvaa maahanmuuttoa.

– Olen rehellinen ihminen, joten haluan olla rehellinen.

– Me emme voi pysäyttää maahanmuuttoa ehdollisuudella, Urpilainen sanoi.

Jutta Urpilainen loistaa meppien tentissä – vastasi vakuuttavana kiperään maahanmuuttokysymykseen: "Komissaarina varmistaisin, että EU on luotettava ja vakaa kumppani"

Kehityspolitiikka on hänen mukaansa osa maahanmuuttopolitiikkaa, mutta se ei voi olla sen ainoa työkalu. EU:n, joka on maailman suurin kehitysavun antaja, pitää Urpilaisen mukaan jatkaa kehitysyhteistyötä maahanmuuton lähtömaiden, mutta myös muiden maiden kanssa.

Lue myös: Urpilainen tyytyväinen salkkuunsa EU-komissiossa – pohtii myös ratkaisuja maahanmuuttoon: "Meidän tulee kyetä parantamaan olosuhteita lähtömaissa"

Kokoomuksen eurooppapuolueen EPP:n unkarilainen György Hölvenyi avasi meppien tentin vaatimalla muutosta maahanmuuttopolitiikkaan. Hän halusi tietää, pitäisikö ihmisille turvata mahdollisuus pysyä kotimaissaan.

Urpilainen viittasi työhönsä ulkoministerin rauhanvälityksen erityisedustajana ja muisteli, miten koskettavaa on ollut kohdata nuoria afrikkalaisia, jotka ovat menettäneet tulevaisuudenuskonsa. Hän lupasi kehitysavun kohdistuvan maahanmuuton juurisyihin.

"Komissaarina varmistan, että..."

Kehityskomissaarin titteli on elänyt vuosien varrella. Urpilaisesta on tulossa kansainvälisten kumppanuuksien komissaari.

– Tittelini on viisas. Se lähettää kumppanimaille viestin, että me emme halua suhdetta joka perustuu vain apuun. Haluamme tasa-arvoisen suhteen, Urpilainen sanoi mepeille.

Hän lupasi työskennellä köyhyyden poistamisen, naisten voimaannuttamisen sekä muiden kestävän kehityksen tavoitteiden puolesta. Kehitysyhteistyössä niin järjestöillä kuin yrityksillä on hänen mukaansa tärkeä rooli.

– Komissaarina varmistaisin, että EU on luotettava ja vakaa kumppani.

"Vanhasta Afrikka-narratiivista päästävä eroon"

Komission puheenjohtaja Ursula von der Leyen on antanut Urpilaisen tehtäväksi Afrikka-strategian tekemisen yhdessä EU:n ulkoministerin Josep Borrellin kanssa.

Urpilaisen mukaan Afrikan ja EU:n kumppanuutta pitää syventää siten, että se hyödyttää molempia.

– Meidän täytyy kääntää selkämme vanhalle narratiiville Aftikasta epävakauden ja köyhyyden mantereena.

52968149Komissaariehdokas Jutta Urpilainen on tänään EU-parlamentin valiokunnan tentattavana kolmen tunnin ajan. Kuvituskuva.AFP / Lehtikuva

Näin tentti etenee

Parlamentin valiokunnan kuuleminen on tiukka koitos, jonka koreografia on suunniteltu tarkasti. Kolmetuntisen tentin aluksi komissaariehdokas saa pitää vartin puheen, mitä seuraa ennakkotiedon mukaan 25 kysymystä. Jokainen kysymys kestää minuutin ja vastaus kolme.

Urpilainen on jo aiemmin toimittanut kirjallisia vastauksia.

Jokainen komissaariehdokas käy kuultavana yhdessä parlamentin valiokunnassa. Komissaariehdokkaista yleensä joku tippuu kuulemisten jälkeen.

Uuden komission on määrä aloittaa marraskuun alussa. Aloitus voi viivästyä, jos komissaarien nimittäminen pitkittyy tai parlamentti ei anna hyväksyntää komissiolle 23. lokakuuta, jolloin parlamentti äänestää koko komission luottamuksesta. 

Lue myös: Pallottelu Unkarin ja Romanian komissaariehdokkaista jatkuu edelleen – uuden komission aloitusajankohta vaakalaudalla

Lisää aiheesta:

Eurooppa-kirjeenvaihtaja ja europarlamentaarikko ruotivat EU-johtajan linjapuhetta: Mukana oli myös yllätyselementtiUrsula von der Leyenin komissio sai hyväksynnän Euroopan parlamentilta – Jutta Urpilainen aloittaa komissaarina Komission uusi puheenjohtaja: Maailma tarvitsee eurooppalaista johtajuutta enemmän kuin koskaan Brysselissä vieraillut Antti Rinne uskoo ilmastosopuun vielä Suomen EU-puheenjohtajakaudella: "Sopimus on saavutettavissa joulukuun kokouksen yhteydessä"Jutta Urpilaisella edessä erittäin tärkeä päivä: EU-parlamentin kehitysvaliokunta tenttaa aikaa vastaan – läpäiseekö komissaari tiukan testin?Onko kehityskomissaarin salkku Urpilaisen kaudella normaalia painavampi? Näin asiantuntijat vastaavat
Jutta UrpilainenPolitiikkaEUEurooppaMaailmanpolitiikkaKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Jutta Urpilainen
  • 25.7.15:23
    Qatar

    HS: Jutta Urpilainen muuttaa Qatariin

  • 06.12.202409:31
    Linnan juhlat

    Paljastuksia Linnasta: jalat "tulessa", pyörtyminen lähellä – Töllötuomarit kertovat, millaista juhlissa on oikeasti

  • 25.11.202408:54
    EU

    Väistyvä komissaari Urpilainen: Tämä komissio ei jää historiaan koronasta tai sodasta – "EU:n pitää seistä vahvemmin omilla jaloillaan"

  • 16.11.202407:53
    SDP

    SDP:n puoluevaltuuston syyskokous käynnistyy tänään

  • 19.09.202422:00
    Viiden jälkeen

    Läpimurtohitti muutti Palefacen elämän 14 vuotta sitten – räppäri muistelee Jutta Urpilaisen heittämää kommenttia