Puheenjohtaja Jussi Halla-ahon mukaan ulospäin näkyvä tilanne vastaa perussuomalaisten odotuksia puoliväliriihestä.
Jussi Halla-ahon mukaan on selvää, että keskustalla on tarve järjestää "jonkinlaista draamaa ja teatraalinen kriisi" omista sisäisistä ongelmista johtuen.
– On tietysti vaikeaa arvioida ulkoapäin sitä, missä määrin tätä on koordinoitu päähallituspuolueiden eli keskustan ja sosiaalidemokraattien välillä, mutta en pitäisi sitä täysin mahdottomana.
Video: Marin antoi synkän tilannearvion Säätytalon portailta – onko kehysriihi umpisolmussa, politiikan toimittaja Ossi Rajala? Katso analyysi neuvottelutilanteesta.
7:13
Halla-aho kertoo suoraan toivovansa, että keskusta lähtisi hallituksesta, vaikka ei pidä sitä todennäköisenä.
– Toivoisimme, että tässä maassa järjestettäisiin uudet vaalit.
Lue myös: Keskustan Saarikko hallituksen kehysriihestä: "Tilanne on vakava – se ei ole teatteria"
Halla-aho ei usko yhteisymmärrykseen kaikissa kysymyksissä
Halla-aho uskoo, että muutamista niin sanotuista työllisyystoimista saavutetaan yksimielisyys. Hän nimeää esimerkiksi työperäisen maahanmuuton lisäämisen.

