Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
1:26Oppositiolta kovaa kritiikkiä hallitukselle –"Sotku on jätetty tulevien hallitusten ratkaistavaksi"Oppositiolta kovaa kritiikkiä hallitukselle – "Sotku on jätetty tulevien hallitusten ratkaistavaksi"
Julkaistu 29.04.2021 19:09

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Toimittajan kuva

Vesa Kallionpää

vesa.kallionpaa@mtv.fi

VesaKallionpaa

Oppositiopuolueet kritisoivat kovin sanoin hallitusta. Halla-aho ja Orpo ovat yhtä mieltä siitä, että hallitus nosti puoliväliriihessään kädet pystyyn talous- ja työllisyysongelmien edessä. Oppositiojohtajat kommentoivat kehysriihen tuloksia MTV:n Uutisille julkisuudessa olleiden tietojen perusteella.

Kehysriihi jatkuu tänään jo yhdeksättä päivää, vaikka alun perin neuvottelujen odotettiin kestävän kaksi päivää. 

Valtiovarainministeri Matti Vanhanen (kesk.) kertoi aiemmin tänään eduskunnan kyselytunnilla, että riihen sisällöstä kerrotaan vielä tämän illan aikana. 

Toistaiseksi puoliväliriihestä tiedetään, että hallituspuolueet ovat sopineet, että ensi vuonna menokehys ylittyy 900 miljoonalla eurolla. Vuonna 2023 ylitys olisi 500 miljoonaa.

Lisäksi hallitus tavoittelee 75 prosentin työllisyysastetta ja velkasuhteen taittumista vuosikymmenen puoliväliin mennessä.

Ansiosidonnaisen työttömyysturvan porrastamista ei tule eikä paikallisen sopimisen edistämistä.

Lue myös: Hallitus ei ota käyttöön ekonomistien keinoja työllisyyden parantamiseksi – miksi?

Perussuomalaisten (ps.) puheenjohtaja  piti hallituskriisin varjossa käytyjä neuvotteluja poliittisena teatterina, jonka lopputulos ei edesauta Suomen talouskasvua.

Halla-aholta ja Orpolta kovaa kritiikkiä hallitukselle – "Siellä on nostettu kädet pystyyn ja päätetty lykätä tämä sotku tulevien hallitusten ratkaistavaksi"

Jussi Halla-aho

Hänen mukaansa Marinin hallitus ei kykene sopimaan työllisyyttä edistävistä toimista, koska hallituspuolueiden intressit menevät tällä hetkellä pahasti ristiin.

– Minun tulkintani on se, että siellä on nostettu kädet pystyyn ja päätetty lykätä tämä sotku tulevien hallitusten ratkaistavaksi, Halla-aho luonnehtii julkisuudessa olleita tietoja MTV Uutisille.

Lue myös: Jussi Halla-aho toivoo keskustan lähtevän hallituksesta, moittii puoluetta draaman järjestämisestä – "Surkuhupaisaa"

Myös Orpo kritisoi hallitusta kovin sanoin

Kokoomuksen (kok.) puheenjohtaja Petteri Orpo on samoilla linjoilla Halla-ahon kanssa. Orpon mielestä hallituksen talousriihen lopputulos oli lopulta vielä huonompi kuin miltä se alun perin näytti. Orpon mukaan hallitus ratkaisi riitansa vappumiljardilla, mutta ei kyennyt lunastamaan edes omia lupauksiaan.

– Hallitus lisää menoja ja rikkoo 30 vuotta käytössä olleen kehysmenettelyn, hallitus tulee nostamaan veroja ja hallitus ei tee todellisia työllisyyspäätöksiä.

– Hallitus on nostanut kädet pystyyn ja hoitaa velkarahalla sekä ihmisten veroja korottamalla sen, että hallitus pysyy itse pystyssä, Orpo kommentoi MTV Uutisille. 

Lue myös: MTV seuraa kehysriihen ratkaisuiltaa, joka voi venyä myöhään – Saarikko ei pidä sopua täydellisenä ja palaa mahdolliseen ministerikierrätykseen myöhemmin

Lue myös: Menokehysten massiivisia ylityksiä vaikea perustella, sanoo asiantuntija – "Työllisyyden edistäminen vaatii päätöksiä, joihin hallituspuolueet eivät ole olleet valmiita"

Lisää aiheesta:

Oppositio: Hallituksen talousote näyttää kirpoavan lopullisesti – "Mihinkään ei panosteta"Keskusta, SDP ja Liike Nyt jättivät välikysymyksen Suomen velkaantumisestaHallitus on jo tehnyt enemmän työllisyystoimia kuin edeltäjänsä, sanoi SDP:n Mäkynen – Petteri Orpo MTV Uutisille: "Ei pidä todellakaan paikkaansa"Jussi Halla-aho toivoo keskustan lähtevän hallituksesta, moittii puoluetta draaman järjestämisestä – "Surkuhupaisaa"Kokoomuksen Orpo: Kehysriihiuutisoinnin seuraaminen kuin "pahaa unta""Punavihreällä hallituksella on omat pyhät lehmänsä", syyttää Jussi Halla-aho – oppositiosta täystyrmäys budjettiriihen tuloksille
Marinin hallitusKehysriihiOppositioJussi Halla-ahoPetteri OrpoValtion budjettiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Marinin hallitus
  • Eilen00:01
    Talous

    Nyt se on laskettu: Hyvätuloisten ostovoima kasvaa, yksinhuoltajilla ja työttömillä heikkenee

  • 17.5.00:01
    Politiikka

    Kysely: Orpon hallitus häviää kansan mielestä Marinin hallitukselle lähes kaikessa

  • 5.5.14:58
    Politiikka

    Hedelmöityshoitojen Kela-korvaus herättää hämmennystä

  • 22.4.16:10
    Kehysriihi

    Näin kehysriihen neuvottelut pyörivät kulissien takana – ilmasto voi aiheuttaa suurimmat väännöt

  • 14.4.20:21
    Vaalit 2025

    MTV:n politiikan toimittaja: Perussuomalaisten vaalitappion taustalla muutakin kuin hallitusvastuu