Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Julkkispappi Kari Kanalan autosta puhkesi rengas satasen vauhdissa – matka päättyi rajuun törmäykseen: "En saanut käännettyä millään"

1:57Tv-pappi Kari Kanala joutui liikenneonnettomuuteen – näin hän kommentoi rajua törmäystäTv-pappi Kari Kanala joutui liikenneonnettomuuteen – näin hän kommentoi rajua törmäystä
Julkaistu 26.06.2021 15:13
Toimittajan kuva
Jere Silfsten

jere.silfsten@mtv.fi

TV-pappina tunnettu Kari Kanala ajoi eilen rajusti kaidetta päin Turunväylällä.

Helsingistä Turkuun matkalla ollut pappi Kari Kanala koki hirvittävän hetken, kun hänen autostaan puhkesi oikeanpuoleinen rengas Salon kohdalla.

– Auto lähti liiraamaan oikealle. En saanut käännettyä millään, vaikka laitoin jarrut pohjaan.

Vauhtia puhkeamishetkellä oli noin 100 kilometriä tunnissa. Auto pamahti tienvarressa ollutta kaidetta päin, vaikka Kanala yritti ohjata auto keskemmälle.

– Se imaisi siihen sivuun. Voi sanoa, että oli luojan lykky, ettei käynyt sen kummempaa, eikä ollut ketään kyydissä tai kohdallakaan, sanoo Kanala.

– Kyllä se säikäytti. Jotenkin siinä hetkessä on sen verran adrenaliinia, että hyppäsin vain pois ja katsoin, että siinä on oikealta puolelta nokka rutussa.

Paljon yhdessä koettu

Kanalalla ja Volkswagen Beetle -avoautolla on pitkä yhteinen 14-vuotinen historia. Rättikattoisen auton mittariin tuli onnettomuuspäivänä 300 000 kilometriä täyteen. Autolla Kanala on muun muassa ajanut vaimonsa kanssa häämatkan.

– Vaimon kanssa ajettiin sillä 8 000 kilometriä ympäri Eurooppaa.

Lue myös: Ensitreffit alttarilla -pappi Kari Kanala päätyi futishuumassa Ylen haastatteluun – Twitterissä riemastuttiin: "Hiukan rupes hymyilyttämään"

Kanala julkaisi onnettomuudesta kuvan sosiaalisessa mediassa, sillä hän haluaa muistuttaa ihmisiä siitä, että onnettomuudet eivät ole aina ajajasta kiinni.

– Joskus se voi olla hirvi tai peura, mutta joskus se voi olla tommoinen juttu, muistuttaa Kanala.

– Tärkeää on muistaa huoltaa autoa. Siinä piti olla ihan ok renkaat.

karia kanalan autoHinauspalvelu otti mukaansa kolaroidun auton.

Kanala epäilee, että kolari jäi viimeiseksi kokemukseksi auton kanssa.

– Maanantaina saan siihen tuomion, mutta hinauskuskin mielestä se tulee menemään lunastukseen.

8:08Näin kävi, kun vapaamielinen kirkkoherra Kari Kanala ja Päivi Räsänen laitettiin keskustelemaan saman pöydän ääreenNäin kävi, kun vapaamielinen kirkkoherra Kari Kanala ja Päivi Räsänen laitettiin keskustelemaan saman pöydän ääreen.

Lisää aiheesta:

Ylen juontaja joutui kolariin: "Iso oli törmäys"Auton ovi avautui yllättäen ja Tapio lensi ilmojen teille: "Ehkä tämä video voi pelastaa jonkun hengen"Aake Kalliala joutui koiransa kanssa pahaan kiipeliin – "Se oli ulkomaan ihme, joka toteutui Mikkelissä"Muut kyydissä nukkuivat, kun Kimmo todisti karmivan läheltä Suomen tuhoisinta liikenneonnettomuutta Konginkankaalla – ”Bussista kömpi paljasjalkainen tyttö”Sillalta heitetty kivi mäjähti Nikon auton tuulilasiin – kojelauta oli täynnä sirpaleita: "Vaimo pelästyi niin paljon, että hyvä kun ei ajanut ojaan"Pasin asuntoesittely sai rytisevän päätöksen – tällä kertaa kuva puhuu puolestaan liiankin hyvin, Volvo XC70 sai maistaa salakavalan ojan pohjaa
Kari KanalaAutotLiikenneonnettomuudetEnsitreffit alttarillaTV-ohjelmat

Tuoreimmat aiheesta

Kari Kanala
  • 15.7.21:09
    Ensitreffit alttarilla

    Kari Kanala juhlisti hääpäiväänsä – julkaisi sydämellisen päivityksen

  • 4.4.09:00
    Huomenta Suomi

    Kari Kanala siunaa avioparin Huomenta Suomen suorassa lähetyksessä – tätä kaikkea häälähetyksessä on luvassa

  • 11.2.13:00
    Ensitreffit alttarilla

    Tapani Alasta ei nähdä tulevalla Ensitreffit alttarilla -kaudella: "Ei voi lähteä vasemmalla kädellä"

  • 11.2.13:00
    Ensitreffit alttarilla

    Kari Kanala jättää Ensitreffit alttarilla -ohjelman – näin pappi on ollut mukana parien elämässä kuvausten jälkeen

  • 01.12.202407:01
    Ensitreffit alttarilla

    Ensitreffit-Jennin uudet kuviot! Erosi Jyrkistä ja laittoi kotinsa myyntiin: "Jään Suomen sisälle"