Alex Albon jatkaa Williamsilla myös ensi kaudella.
Vuodesta 2022 lähtien Williamsin rattia käännellyt F1-kuljettaja Alex Albon on päässyt brittitallin kanssa ensi vuoden kattavaan jatkosopimukseen.
30-vuotias Albonista on tämän kauden aikana tullut historian eniten F1-osakilpailuja Williamsilla ajanut kuski: thaikuskilla on tallin ohjaimissa kasassa 100 starttia.
Viime vuonna hän ylsi kuninkuusluokassa kahdeksanneksi 73 pisteellä, mutta tällä kaudella Williamsilla ei ole kulkenut. Albonin tilillä on 11 osakilpailun jälkeen vasta viisi pinnaa, ja miehen sijoitus sarjassa on 16:s.
– Yksi vaikea vuosi ei kerro koko kuvaa. Se antaa minulle vain lisää motivaatiota jatkaa yhteisiä ponnisteluja tehtaan ja faniemme kanssa saavuttaaksemme upeita asioita, Albon sanailee tiedotteessa.
Hän julistaa, että "tarinamme ei ole vielä ohi". Fokus on Albonin mukaan siinä, että Williams nousisi takaisin korkeammalle.
Williamsin tallipäällikkö James Vowles puolestaan kehuu Albonia yhdeksi sarjan parhaista kuljettajista. Thaikuski tietää hänen mukaansa kaikkia muita paremmin "valtavista parannuksista, joita olemme tehneet viime vuosina". Jatkosopimus osoittaa tallipomon mukaan, että molemmilla osapuolilla riittää uskoa.

