Amanda Bynes kävi pohjalla päihderiippuvuuden vuoksi.
Takavuosien teinielokuvia tähdittänyt Amanda Bynes avautuu ensimmäistä kertaa julkisen romahduksensa jälkeen. Näyttelemisen pariin paluuta suunnitteleva Bynes muistelee Paper-lehdessä kymmenen vuoden takaista kamppailuaan huumeiden kanssa.
32-vuotias näyttelijä kertoo aloittaneensa huumeiden käytön 16-vuotiaana. Hän käytti marihuanaa ja ekstaasia, ja kertoo kokeilleensa myös kokaiinia muutaman kerran.
– En koskaan pitänyt siitä. Se ei ikinä ollut huume, jota käytin.
LUE MYÖS: Amanda Bynes kärähti näpistyksestä – poliisit paikalle
Kokaiinin sijaan Bynes väärinkäytti ADHD:n ja narkolepsian hoitoon tarkoitettua Adderall-lääkettä. Päihteiden käytön vuoksi hän jätti kesken Hall Pass -elokuvan kuvaukset. Todellinen romahdus tapahtui kuitenkin sen jälkeen, kun hän näki roolisuorituksensa Easy A -elokuvassa.
– En kirjaimellisesti voinut sietää sitä, miltä näytin siinä elokuvassa, enkä pitänyt suorituksestani. Olin todella vakuuttunut siitä, että minun on lopetettava näytteleminen.
Bynes kertoo olleensa marihuanan vaikutuksen alaisena elokuvaa katsoessaan. Hänen mukaansa huume vaikutti hänen aivoihinsa ja käsityksiinsä asioista.

