Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ulkoministeriössä kymmeniä ilmoituksia häirinnästä, mutta suurta osaa ei selvitetä: "Erittäin huolestuttava signaali"

9:35Miten loppuu häirintä elokuva- ja teatterialalla?
Julkaistu 23.10.2018 08:00

MTV UUTISET

Ulkoministeriössä on tehty kymmeniä ilmoituksia häirinnästä, mutta suurta osaa niistä ei ole lähdetty selvittämään ministeriön sisäisten ohjeiden mukaisesti. Julkisalan koulutettujen neuvottelujärjestö JUKO ry:n mukaan työnantaja on jopa arvostellut niitä henkilöstön edustajia, jotka ovat asioiden selvittämistä pyytäneet.

Videolla keskustellaan häirinnästä elokuva- ja teatterialalla. 

Ulkoasiainhallinnossa on voimassa epäasiallisen käyttäytymisen ja seksuaalisen häirinnän nollatoleranssi. Ulkoministeriön tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskysely kuitenkin paljastaa, että ministeriössä on lukuisia häirintätapauksia, joita ei ole käsitelty ministeriön omien ohjeiden mukaan henkilöstön edustajien kanssa.

"Työnantaja vältellyt asiaa"

JUKO kertoo yrittäneensä useampaan otteeseen saada häirintätapauksia käsittelyyn. Ministeriön työnantajaedustajat eivät ole kuitenkaan suhtautuneet esityksiin myönteisesti, vaan ovat JUKO:n mukaan päinvastoin pyrkineet välttelemään asiaa.

Keväällä 2018 he ovat JUKO:n mukaan myös suoranaisesti arvostelleet henkilöstöyhdistyksiä ja henkilöstön edustajia sekä pyrkineet kiistämään heidän toimivaltansa häirintätapausten käsittelyssä.

– Tämä on erittäin huolestuttava signaali, jota ei voida ohittaa olankohautuksella. Mikään työyhteisö ei voi hiljaisesti hyväksyä epäasiallista kohtelua tai häirintää, JUKO:n asiantuntija, lakimies Katja Aho toteaa tiedotteessa.

– Henkilöstön edustajien pitää voida puuttua kaikkeen epäasialliseen toimintaan niin, ettei epäkohtien esiintuojalle aiheudu haitallisia seuraamuksia, Aho sanoo.


”Henkilöstön mustamaalaus on tuomittavaa”

Ulkoministeriön keväällä 2018 toteuttamassa tasa-arvo- ja yhdenvertaisuuskyselyssä kävi ilmi, että häirinnästä oli tehty esimiehille 54 ilmoitusta, mutta vain 13 tapauksessa asiaa oli lähdetty selvittämään ministeriön ohjeiden mukaisesti.

Ohjeita ei ollut vastaajien mukaan lainkaan noudatettu 17 häirintätapauksessa, ja 24 tapauksessa ilmoituksen tekijä ei tiennyt miten asia oli edennyt. Kyselyyn vastasi kaikkiaan 376 työntekijää.

"Kestämätöntä, että joutuu sietämään vuodesta toiseen"

JUKO:n toiminnanjohtaja Maria Löfgren pitää tuomittavana sitä, että ulkoministeriössä työnantajan edustajat ovat mustamaalanneet henkilöstön edustajia sen sijaan että olisivat alkaneet selvittää asioita yhteistyössä.

– Kaikkiin ilmenneisiin häirinnän ja epäasiallisen kohtelun – myös seksuaalisen häirinnän – tapauksiin tulee suhtautua erittäin vakavasti, ja niitä on selvitettävä yhteistyössä henkilöstön ja sen edustajien kanssa, Löfgren toteaa.

– On kestämätöntä, että häirintää ja kiusaamista joutuu sietämään vuodesta toiseen, vaikka ongelmien mahdollisimman nopea, avoin ja asiallinen selvittäminen on kaikkien yhteinen etu.

Löfgren sanoo ulkoministeriön esimerkin osoittavan, että häirinnän kitkemiseen tarvitaan tehokkaampia keinoja, jotka purevat silloinkin, kun työnantaja on haluton tai kyvytön korjaamaan epäkohdat. Hänen mukaansa ammattiliitoille pitäisi siksi säätää kanneoikeus häirintätapauksiin.

Lisää aiheesta:

Seurakuntayhtymä rikkoi lakia: Ei puuttunut papin kokemaan häirintäänToni ilmoitti esihenkilölle avioituneensa miehen kanssa, koeaika päättyi työsuhteen purkuun – Ilmarinen: Ehdoton nollatoleranssiHaavisto kovisteli diplomaatteja: Kaikki salailu ja hyssyttely on tuomittavaa – epäasialliseen käytökseen puututaan välittömästiUlkoministeriössä häirintään ei ole puututtu asianmukaisesti – ministeriön työntekijä: "Aika paljon vastuuta laitetaan uhrin harteille"Kouluihin tavoitellaan nollatoleranssia seksuaaliselle häirinnälle – "Mikään vähempi ei voi olla tavoite"Eduskunta-avustajien verkosto ärähtää ahdistelusta – "Tarvitaan koko työyhteisön asenteiden muutos"
KotimaaKiusaaminenHäirintäTasa-arvo

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 07:14
    Finnair

    Finnair ei suostunut kuljettamaan pyörätuolia matkustamossa – asiakas syytti syrjinnästä

  • 07:00
    Uskonnot

    Tänään on pyhäinpäivä: Tiedätkö mikä se on?

  • Eilen22:43
    Vapaaehtoistyö

    Puhuva papukaija Papu ei sanonut vanhuksille sanaakaan – eikä tarvinnutkaan

  • Eilen21:47
    Kadonneet

    Poliisi etsii Siikajoelta kadonnutta miestä – on ehkä nähty kävelemässä kohti Raahea tiellä 8

  • Eilen21:02
    Liikenneonnettomuudet

    Kolarissa loukkaantunut jalankulkija sairaalaan Espoossa