Viime keväänä Tapparan mestaruusputki meni poikki, kun Kärpät tuli ja otti kultaa kirvesrintojen nenän edestä. Kesän aikana Tapparan runko on kokenut muutamia merkittäviä muutoksia. Nyt Jukka Rautakorven joukot lähtevät tavoittelemaan menestystä sekä kotimaisessa liigassa että Mestarien liigassa eli CHL:ssä.
Tapparan viime kevään hopeajoukkueesta ovat poistuneet muun muassa kapteeni Jukka Peltola (KHL), Henrik Haapala (NHL), Sebastian Repo (NHL), Niko Mikkola (NHL), Mikko Lehtonen (SHL) ja Dominik Hrachovina (KHL). Kaikki merkittäviä nimiä.
Tulijapuolella isoimmat nimet ovat olleet Jarkko Malinen, Antti Erkinjuntti, Tuukka Mäntylä ja Niklas Bäckström. Mukaan on liittynyt myös nuoria, potentiaalisia pelaajia. Esimerkkeinä Jokereista tullut Juho Rautanen ja Pohjois-Amerikan juniorisarjoista Tapparaan vaihtanut Sami Moilanen.
Päävalmentaja Rautakorven mukaan Tappara ”ei missään nimessä” lähde hakemaan jatkumoa suoraan viime keväästä.
– Uusi joukkue ja nollista lähdetään. Nöyrin mielin tehdään sitä omaa tarinaa, Rautakorpi sanoi lähtökohdista MTV Sportille.
Tappara haki virikkeitä uuden projektin alkuun tyystin jääkiekon ulkopuolelta.
– Olimme koko joukkueen voimin Popedan keikalla tuossa elokuun alussa. ja kävivät sitten meidän treeneissä kertomassa siitä, että miten he valmistautuvat isoihin konsertteihin. He ovat soittaneet 40 vuotta ja nyt kun kesäkuun alussa he aloittivat varsinaisen treenaamisen noita juhlakonsertteja varten, niin heillä tuli kauhea tuska siitä, että he eivät osaa enää soittaa yhdessä. Se osoitti juuri sen, että vaikka on pitkiä prosesseja, niin niiden sisällä pitää lähteä projekteihin nöyrin mielin hakemaan niitä kehitysaskeleita.

