Jukka Rautakorven sopimus Tapparan urheilujohtajana päättyi huhtikuussa kesken kevään kiivaimpien ratkaisupelien. Uusiin tehtäviin JYPin päävalmentajaksi hypännyt Rautakorpi kertoi MTV Urheilulle, kuinka siirtyminen Tampereelta Jyväskylään on sujunut.
Tappara ilmoitti maaliskuun lopussa, että seuran urheilujohtajana toimineen Rautakorven sopimus päättyy 1. huhtikuuta kesken SM-liigan pudotuspelien. Huhtikuun puolessa välissä JYP puolestaan ilmoitti Rautakorven siirtyvän kolmivuotisella sopimuksella seuran päävalmentajaksi.
LUE MYÖS: Tapparan mestaruuskausi alkoi kohun keskellä – Jukka Peltola: "Koko hommaa suurenneltiin – lähti väärin lehtiin"
Rautakorven sopimuksen päättymisajankohta herätti laajalti kummastusta ja keskustelua jääkiekkopiireissä. 58-vuotias konkariluotsi avasi MTV Urheilulle syitä siihen, miksi sopimus päätettiin jo ennen SM-liigakauden päättymistä.
– Tämä on ihan normaalia. Tämä on ammatti-ihmisten työtä. Se menee vain näin, kun ollaan eri päissä sarjataulukkoa. Osa jatkaa ja osalla kausi loppuu, niin aikataulut menevät väkisinkin päällekkäin, Rautakorpi kertoo MTV Urheilulle viitaten JYPin kauden aikaiseen päätökseen.
Rautakorven mukaan sopimus päätettiin Tapparan kanssa erittäin hyvässä yhteishengessä.
– Urheilujohtajan roolissa ei ollut enää hirveän paljoa tehtävissä, kun keskustelimme johdon kanssa. Kyllä se ihan yhteinen ratkaisu oli, että on hyvä päästä potkaisemaan Jyväskylässä asiat käyntiin. Joukkue oli rakennettu kuitenkin loppuun ja tietyt eväät annettu, Rautakorpi sanoo.

