Leijonat on tänään käytännössä pakkovoiton äärellä, kun se kohtaa jääkiekon MM-kisoissa Tanskan.
MAINOS
Jääkiekon MM-kisat 15.–31.5.2026
Leijonien pelit, välierät ja finaali MTV3-kanavalla. MTV Katsomossa ottelut maksullisilla tilauksilla. Kaikki kisauutiset MM-jääkiekon verkkosivuilla.
Suomi tipahti Prahan A-lohkossa viidenneksi, kun Itävalta voitti sunnuntaina Norjan 4–1. Itävalta pelaa vielä alkulohkossa ottelun Iso-Britanniaa vastaan, kun taas Leijonilla on edessä vielä Tanska- ja Sveitsi-mittelöt.
Leijonat on kovassa paikassa, vaikka se on ollut koko turnauksen aikana vain kahdeksan ja puoli minuuttia tappiolla.
– Olisimme voineet voittaa kaikki pelit tähän mennessä, mutta emme ole voittaneet, Leijonien päävalmentaja Jukka Jalonen tiivistää MTV Urheilulle.
– Tiedämme sen, että mihin pystymme, kun olemme parhaimmillamme. Lähdemme tänään voittamaan taas. Pitää ylittää kynnys – siinä on ollut vähän ongelmaa, että kumpi sen yhden maalin enemmän tekee. Emme ole sitä pystyneet tekemään ja olemme hävinneet, Jalonen jatkaa.
Kommentti: Leijonien piilevä MM-katastrofi tiivistyy Mikael Granlundiin ja tähän puhuttelevaan faktaan
Jalosen mielestä Leijonat ei ole ollut yhdessäkään pelissä ”alakynnessä”. Maanantain aamujäiden lopuksi Jalonen huikkasi pelaajille, että joukkueen tavoitteena on aloittaa tänään samalla tavalla kuin Kanadaa vastaan.


