Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Juha Kankkuselta jykevä arvio Kalle Rovanperästä

Kalle Rovanperän kausi on ollut haastava.
Kalle Rovanperän kausi on ollut haastava.Credit: ZUMA Press, Inc. / Alamy Stock Photo
Julkaistu 08.07.2025 22:12
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Toyotan apulaistallipäälliköllä Juha Kankkusella on täysi luotto tiimin ykköstähtiin.

Toyota-kuljettaja Elfyn Evans lähtee Viron MM-ralliin sarjan kärkikuljettajana. Walesilainen ei ole alkukauden jälkeen yltänyt palkintokorokkeelle, mutta hän pystyi ottamaan tärkeitä pisteitä Portugalin, Sardinian ja Kreikan rajummista ralleista huonosta lähtöpaikastaan huolimatta.

Kalle Rovanperä on tuskaillut pitkin kautta autonsa säätöjen kanssa. Kesäkuun lopulla ajettu Kreikan Akropolis-ralli meni suomalaistähdeltä lähes täysin penkin alle, kun hän joutui kertaalleen keskeyttämään.

Toyotan tallipäällikön tehtäviä myös Viron ja Suomen osakilpailuissa hoitava Kankkunen uskoo, että Rovanperä ja Evans ovat iskussa nopeissa soraralleissa.

– Olettaisin, että he pärjäävät kohtuullisen hyvin, Kankkunen hekottelee MTV Urheilulle.

– Sen verran heillä on kokemusta ja viime vuonna he ajoivat hyvin nopeissa sorakisoissa. Viime vuonna (Sebastien) Ogier voitti Jyväskylässä, kun Kalle osui siihen kiveen. Heillä kummallakin on vauhtia.

Lue myös: Toyotalta yllätysveto: Juha Kankkunen palaa ralliauton rattiin

Kankkunen antaa täysin puhtaat paperit Evansille edellisistä kisoista, vaikka walesilaisen MM-johto on supistunutkin huomattavasti.

– Jos ajatellaan Elfyniä, niin ei se vauhti ole kadonnut. Hän ajoi vain erittäin viisaasti nämä kisat. Hän olisi voinut tulla hullusti ja ajaa pihalle ja siitä nollapistettä. Siinä mielessä hän ajoi järkevästi sen, mitä pystyi. Se on ihan ookoo, Kankkunen summaa.

– Alkuvuoden kisoista hän voitti Ruotsin ja Kenian eli kaksi peräkkäin. Eli voi muuta kuin hattua nostaa.

Kankkunen pestattiin tänä vuonna Toyotalle johtajaportaan tehtäviin, sillä varsinainen tallipäällikkö Jari-Matti Latvala jättää tänä vuonna suurimman osan kisoista väliin omien kuskihommiensa vuoksi.

Kankkunen pääsi juhlimaan virkaa tekevänä tallipomona voittoa Keniassa, Kanarialla ja Portugalissa. Kreikan Akropolis-rallissa talli jäi ensimmäistä kertaa ilman ykköstilaa rallilegendan alaisuudessa.

– Tietenkin meidän tavoitteena oli, että voitamme tänä vuonna kaikki rallit, mutta ei sitä ole oikein kukaan pystynyt koskaan tekemään. Kreikassa vähän takkusi, mutta eiköhän tämä tästä, Kankkunen sanoo.

Viron MM-ralli on ohjelmassa 17.-20. heinäkuuta. Suomen osakilpailu ajetaan kaksi viikkoa myöhemmin.

Lisää aiheesta:

Toyotalla tapahtui kummia – Juha Kankkunen kiisti epäilykset: "Minä en sanonut mitään"Juha Kankkuselta merkittävä uutinen hänestä ja Jari-Matti LatvalastaJuha Kankkuselta hauska vertaus menneseen –  myönsi hermoilun: "Hymyilin vaan"Kalle Rovanperältä terävä piikki Hyundai-tähdelle: ”Turhaa siitä on sen enempää itkeä”Kalle Rovanperältä kova sivallus tallikavereilleen: "Elfynin ja Takan homma"Toyotan ylivoimaa uhkaa kaksi epävarmuustekijää – Kalle Rovanperä kohtaa uuden haasteen: "Joutuu oikeasti olemaan hereillä"
MM-ralliKalle RovanperäJuha KankkunenToyotaRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • Eilen16:24
    Esapekka Lappi

    Kartturia vaihtanut Esapekka Lappi suorana: "Freesi tuulahdus"

  • Eilen13:20
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi salamyhkäisenä MM-ohjelmastaan – "Ei tunnu että sysään perheen syrjään"

  • Eilen11:11
    Esapekka Lappi

    Esapekka Lappi: Paluu MM-ralliin!

  • Eilen08:58
    Ott Tänak

    Ott Tänakilta täystyrmäys huhuille

  • 30.11.07:02
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä jätti MM-rallin – Janne Ferm herkistyi