Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jouko, 68, rakensi heinäpaaleista komean olkilinnan 2000 euron budjetilla – "Jäi vielä rahaa makkaraankin"

Jouko Lehtinen alias Huitun linnanherra sai haaveilemansa keskiaikaisen olkilinnan valmiiksi kuukaudessa.
Jouko Lehtinen alias Huitun linnanherra sai haaveilemansa keskiaikaisen olkilinnan valmiiksi kuukaudessa.Mediahub
Julkaistu 16.12.2016 11:18
Toimittajan kuva

Outi Airola

Laihialainen Jouko Lehtinen, 68, tunnetaan Huitun hulluna. Nimityksen hän on antanut itse itselleen ja ovatpa sitä lapsetkin vahvistaneet.

– Teettivät minulle T-paidan, jonka etumuksessa lukee Huitun hullu, nauraa kihertää mies.

Joukoa kuunnellessa tulee hyvälle tuulelle. Tuuli vain paranee, kun auto kiemurtelee Laihialta kohti Tyllijokea, jonka varrelta löytyy varsinainen ilmestys: keskiaikainen linna, joka on valmistettu olkipaaleista.

– Kuukausi siinä meni! Olihan siinä kökkäporukkaa mukana, kun piti maata kaivaa ja vallihautojakin rakentaa, kertoo Lehtinen.

Vettä täynnä olevat vallihaudat ja tornien ampuma-aukot ovat tuiki tärkeitä.

– Siinä saa Putin ihmetellä, kun miesten nekkukengät on kurassa kun tänne yrittävät, nauraa Lehtinen.

Eli linnake toimii laihialaisten puolustuslinnakkeena?

– Juuri näin, kyllä! Tänne on turha yrittää kenenkään, sen enempää venäläisten kuin muidenkaan – eihän sitä tiedä mistä suunnasta hyökkäys tulee, selvittää Lehtinen.

olkipaalimies2
Huitunlinna sijaitsee Tyllijoen varrella Laihian sivukylillä.Mediahub

Huitun tuutti laajenee

Jouko Lehtinen on ennenkin rakennellut kaikenlaista. Lähellä olkipaalilinnaa on mäki, jonka laelta löytyy avoin museo ja hirsinen makkaranpaistokatos. Likellä on vielä pieni kappelikin, jonka ovet ovat aina auki ja jota voi vapaasti käyttää. Kaikki tämä on itse tehty ja ihmisille ilmaiseksi tarjottua.

– Välillä siellä on väkeä niin paljon, etten itse mahdu mukaan, kertoo mies.

Huittu on siis Lehtisen oma nimitys paikalle, joka sijaitsee keskellä-ei-mitään – Huitun tuutissa.

– Juuri näin.

Vähän niin kuin Huitsin Nevada?

– Niin, tai Huitsin hiprakka, joka nuorempana oli aivan mahdollinen tilanne, muotoilee Lehtinen.

Uusin ilmestys Huitussa on siis keskiaikainen linna, jonka rakennuspuina on käytetty puutavaraa, metallikehikkoa ja olkipaaleja. Niistä on syntynyt tukeva linnake, jonka koko on noin 200 neliötä. Kulmatorneissa liehuvat liput, jotka Lehtisen vaimo ompeli.

– Keskiaikaista yritettiin. Värit ovat kuninkaalliset, viittoo Lehtinen.

Lipun violetilla pohjalla komeilee keltainen H-kirjain.

– Huitun hullua se markkeeraa, selventää Lehtinen.

olkipaalimies1Lehtinen sai idean olkilinnaansa 1980-luvulla Saksassa.Mediahub

Edullinen rakennushanke

Jouko Lehtinen sai idea olkilinnasta jo 1980-luvulla Saksassa käydessään. Siellä hän näki pelloilla valtavia kasoja olkipaaleja, jotka olivat harmaantuneet.

– Ne näyttivät vanhoilta kiviltä ja siinä kohdassa välähti, muistelee Lehtinen.

Hän esitti kotiin päästyään idean olkilinnan rakentamisesta Laihian kunnalle. Siitä olisi tullut turistirysä valtatien varteen. Kunnassa lämmettiinkin idealle ja esisuunnitelmat tehtiin.

– Annettiin se yliopistolle, josta tuli kustannusarvioksi yli miljoona euroa. Se sitten jäi, harmittelee mies.

Mutta: tänä syksynä mies päätti kunnioittaa kohta satavuotiasta Suomea omalla linnavirityksellä. Naapuri antoi ilmaiseksi olkipaalit, niitä tarvittiin 1300 kappaletta. Talkoolaiset ajoivat päivätolkulla paaleja Huittuun ja kasasivat ne Lehtisen suunnitelmien mukaan linnan muotoon.

– Ja varmaa on, että tämä on tukeva, todistelee Lehtinen kolmen paalin paksuisia, raudoitettuja seiniä.

Lehtinen on jo nimetty Huitun linnanherraksi, eikä se haittaa.

– Sanokoot miksi sanovat! Kun on hiekkaa metri päällä, kaikki nimitykset käyvät, nauraa Lehtinen.

olkipaalimies3Jouko Lehtisen mukaan linna palvelee lapsiperheitä tarjoten ilmaista huvia.Mediahub

Tärkeintä on, että linna on nyt valmis. Siellä saa käydä kuka hyvänsä ja pitää vaikka keskiaikaiset häät.

– Semmoiset onkin jo tulossa ensi kesänä, tietää Lehtinen.

Hän uskoo, että linna palvelee myös lapsiperheitä tarjoten ilmaista huvia.

– Nykyään kaikki maksaa ja aina saa satasen laittaa, kun muksujen kanssa johonkin lähtee. Täällä ei tarvitse rahaa. Ostaa kolmella eurolla makkaralenkin evääksi ja paistaa sen nuotiolla, niin hyvä on.

Tapaninpäivänä hän aikoo itsekin grillata, sillä 2000 euron budjetista jäi vähän yli.

– Jäi vielä kuusikymmentä euroa. Ostan sillä nipun makkaraa ja tarjoan kaikille tapaninpäivänä, lupaa Lehtinen.  

Olkirakennuksesta tehty valitus toi kunnan rakennustarkastajan tänään linnan tiluksille. Tarkastuksen tuloksesta kerromme alla olevan linkin takaa löytyvässä artikkelissa.

Lisää aiheesta:

Erkin 60-vuotistempaus: Rakensi saunallisen yksiön pyörien päälle, liitti sen Zetorin perään ja taivalsi 500 kilometrin matkan Lappiin – tältä vaunu näyttääPasi rakensi jopa 14 metriä korkean Eiffel-tornin pellolleen Nivalaan – seuraava projekti on Kiinan muuriVöyristä löytyy yhden miehen unelmana syntynyt antiikin Kreikka, joka on vaarassa tuhoutua esikuvansa tavoin: "Isä sanoi ennen kuolemaansa, että aja kaivinkoneella kaikki nurin – mutta en minä raaski"Mikkeliläinen Jari toteutti hurjapäisen haaveensa – koristeli lähes 30-metrisen pihakuusen 1 300 ledivalolla: "Sana mahdottomuus ei kuulu sanavarastooni"Entisen ministerin erikoinen projekti: Martti Pura rakensi omin käsin kivikirkon keskelle metsääMTV paikalla: Kati rakentaa linnoitusta omin käsin keskellä Helsinkiä – tällainen on Pasilan uskomaton kivilinna
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 09:59
    Influenssa

    Pieni lapsi on viruslinko – asiaan väläytetty uutta ratkaisua

  • 07:08
    Sää

    Päivän sää-menu: Utuista lorotusta vaarallisella ajokelillä höystettynä

  • 06:54
    Ähtäri

    Ähtärin eläinpuisto tänään viimeistä päivää auki: Mahdollisuus jättää "heipat eläimille"

  • 06:22
    Espoo

    Äiti Amma saapuu tänään Espooseen halaamaan ihmisiä: Tarvitset vuoronumeron

  • 06:00
    Kuolemantapaukset

    Mies kuoli pudottuaan kerrostalon sisäpihalle Helsingissä