Mielikuvitusta ei Nivalalaiselta Pasi Keskisarjalta puutu. Keskisarja on perustanut pelloleen Crazyland-elämyspuiston, joka sai uusimman tulokkaansa joulukuussa.
Pasi Keskisarjan pellolla Pohjois-Pohjanmaalla Nivalan Maliskylässä on paljon nähtävää. Vaikka Keskisarja tekee rakennusprojektejaan päivätyön ohessa, on niitä syntynyt jo kiitettävä määrä.
Keskisarjan harrastus, suurten puuveistosten rakentelu pellolle, sai alkunsa reilu kolme vuotta sitten. Ensimmäinen veistos oli lentokone.
– Lentokone oli tarkoitus hommata pihakoristeeksi, mutta se jäi pihan sijaan siihen pellolle, Keskisarja kertoo.
Juttu jatkuu kuvan jälkeen.
Puolen vuoden kuluttua miehen ystävä oli tuumannut, että lentokoneen kaveriksi pitää tehdä myös lennonjohtotorni. Niinpä lentokone sai kaverikseen yhden miehen lennonjohtotornin.
– Siellä on ukko vartioimassa yötä päivää. Siitä sen jälkeen se vähän karkasi käsistä tuo harrastus, mies naureskelee.
Päätyökseen Keskisarja valmistaa nosto-ovia. Kiinnostus rakentamiseen on herännyt puhtaasti sen vuoksi, että erikoiset asiat herättävät mielenkiinnon. Oppi on ajoittain tullut myös kantapään kautta.
Eiffel-tornin rakentaminen kesti alle neljä kuukautta
Ajatus Eiffel-tornin rakentamisesta alkoi kyteä jo muutama vuosi sitten, kun Keskisarja oli rakentanut puusta kymmenmetrisen tuulimyllymaston. Masto maalattiin valkoiseksi ja se myös valaistiin.
– Huomasin siinä, kun laitoin valaistuksen siihen mastoon ja pimeä tuli illalla, että se loisti aika hienosti, kun valkoinen oli vielä väriltään. Tuli yhtäkkiä mieleen, että olisi ennemmin pitänyt tehdä Eiffel-torni kuin tällainen masto. Siitä jäi kipinä päälle useaksi vuodeksi.
Niin alkoi kolmen ja puolen kuukauden pituinen Eiffel-torni rakennusprojekti, johon upposi noin kolme kuutiota puuta. Jokainen liitos on kahdella ruuvilla ja uretaaniliimalla kiinni. Tornin jokaisen kulmatolpan sisällä menee tukivaijeri, joka on turvana tuulikuormia varten.




