Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jotain tehtiin nyt oikein – busseilla ja junilla liikkuneilta hyvää palautetta

2:22Ruusuja vai risuja joukkoliikenteelle?
Julkaistu 13.01.2016 11:17
Toimittajan kuva

Raija Kantomaa

raija.kantomaa@mtv.fi

RaijaKantomaa

Etelän lumimyräkästä selvinneet helsinkiläiset olivat aamulla liikkeellä tyytyväisin mielin, vaikkakin junat olivat vielä vähän myöhästelleet. 

VR varautui lumimyräkkäpäiviin vähentämällä junia, jotta aikataulut pitäisivät. Aamupäivällä lumisateen alle jäi Itä-Suomi, josta Pieksämäen veturinkuljettajat soittelivat Helsingin johtokeskukseen huolissaan.

Operaatiokeskuksen johtajan Ari Vanhasen mukaan nyt otettiin oppia aiemmista lumikaaoksista ja harvennettiin junia, jotta suunnitelmat pitäisivät ja ikäviltä yllätyksiltä vältyttäisiin.

– Junat ovat jonkin verran myöhästelleet, mutta muutoin on pystytty ajamaan suunnitellusti poikkeusaikatauluilla. Huomenna pystymme ehkä jo palaamaan normaaliin aikatauluun, pohtii Vanhanen.

Ruusuja vai Risuja?

– Junat ovat kulkeneet oikein hyvin tänään. Tosin minä katsoin vahingossa aikatauluja eilisen mukaan ja jouduin sen vuoksi vähän aikaa odottamaan. Mutta se oli ihan minun omaa syytäni. 

– Minulla ei ollut ongelmia eilenkään varsinaisensa lumimyräkkäpäivänä. Tällä kertaa VR saa ruusuja, toteaa Tarja Leinonen.

– Myös minun junani kulki ihan hyvin. Se oli myöhässä vain muutamia minuutteja. Ei minulla ole mitään pahaa sanottavaa VR:stä, joten myös ruusuja minulta, lisää Arja Hedberg.

Risuja jakaa humoristisella tuulella liikkunut Janne Salmela.

– Kaikki on ollut vähän myöhässä, mutta onneksi ei ole samanlaiset pakkaset kuin viime viikolla. Minun mielestäni aikataulut eivät ole pitäneet, joten anna tänäkin talvena risuja VR:lle, sanoo kylmässä tuulessa raitiovaunua odottava Salmela.

vr johtokeskus helsinkiVr:n johtokeskus on koko Suomen rautatieliikenteen hermokeskus. Kuljetuspäällikön vieressä asiakastiedotus päivittää muutokset välittömästi verkkosivuille.

Raitiovaunua aseman edessä kylmässä tuulessa odottavan Minnan mukaan junat on  myöhästelleet, mutta liukuva työaika on auttanut.

– VR:n tiedotus on nyt pelannut hyvin ja siitä jaan ruusuja, toteaa Minna.

Ruusuja sataa lisää myös bussilla asemalle saapuneelta Jarilta, jonka mielestä kaikki pääkaupunkiseudun liikenne on toiminut koko ajan erinomaisesti.

Lisää aiheesta:

VR:n pakkaskaaoksen seuraukset: Jopa 10 000 matkustajaa hakee korvausta "Tämä on hirveän hyvä esimerkki tietoliikenteen haavoittuvuudesta" – Pasilassa odoteltiin junia toista tuntia Liikenneviraston vian vuoksiRautateillä poikkeuksellisen paha jumi: VR päätyi ensi kertaa viemään matkustajia lentokoneellaVR vältti lumikaaoksen – kriittinen solmukohta putsattiin käsityönäVR:n päätös karsia junavuoroja helpotti aamuruuhkassa Video: Liikenne sekaisin – pakkanen hyydyttää junia, busseja ja metroja
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 13:50
    Räjähdykset

    Otkes harkitsee tutkintaa Joroisten räjähdyksestä

  • 13:35
    Räjähdykset

    Joroisten räjähdys tallentui seurakunnan videolle: "Hajosiko meiltä katto?"

  • 13:30
    Poliisi

    Poliisi epäilee: Alle 15-vuotias oppilas pahoinpiteli opettajan törkeästi Nakkilassa

  • 13:25
    Kiertotalous

    Suomalaisista tuli maailman innokkaimpia käytetyn tavaran ostajia – nyt ilmiöstä pitäisi takoa rahaa

  • 13:05
    Media

    TS: Lännen Media lopettaa toimintansa