Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

5:51Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa – miten näin kävi?Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa – miten näin kävi?
Julkaistu 29.10.2025 12:38
Toimittajan kuva
Anna Egutkina

anna.egutkina@mtv.fi

Suomen Pankin entinen pääjohtaja on elävä esimerkki siitä, että kuka tahansa voi mennä huijareiden lankaan.

Kova talouskasvo, Suomen Pankin entinen pääjohtaja ja EU-komissaari Erkki Liikanen menetti MTV:n tietojen mukaan noin 40 000 euroa petosrikollisuuden uhrina. 

– Lähestulkoon kaikki ovat saaneet näitä huijauspuheluita. Tässä on elävä esimerkki siitä, että kuka tahansa voi mennä lankaan, sanoo MTV Uutisten rikostoimituksen päällikkö Tiia Palmén.

Liikaseen kohdistunut huijaus tapahtui huhtikuussa 2024. Poliisi tutkii tapausta törkeänä petoksena. 

Lue lisää: MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

Kiire ja paniikki ajavat tilisiirtoon

MTV:n rikostoimittaja Pekka Lehtisen mukaan Liikasen tapauksessa kyse oli turvatilipetoksesta tai vastaavasta rikoksesta.

Huijauksen tekotapa on vielä epäselvä, mutta joka tapauksessa sen lopputuloksena Liikanen menetti varojaan kymmenien tuhansien eurojen edestä.

Turvatilipetos on yleensä sellainen, että huijari esittää pankin virkailijaa. Huijari lähestyy uhria puhelimitse tai sähköpostilla ja kertoo, että uhrin pankkitilillä on epämääräisiä tapahtumia ja rahat pitäisi äkkiä saada turvaan turvatilille. 

– Luodaan paineen ja kiireen tuntu, että pitäisi toimia nopeasti, Lehtinen sanoo.

– Nämä puhelut ovat todella uskottavia ja rikolliset taitavia. Kiire, hätä ja paniikki, näillä rikolliset pelaavat, Palmén lisää.

Todellisuudessa pankeilla ei ole olemassakaan mitään turvatilejä, vaan pahaa aavistamaton uhri siirtää rahansa huijarin tilille.

– Kun rahat lähtevät uhrin tililtä, niitä saa erittäin harvoin takaisin, Lehtinen sanoo.

Lue myös: Salatuista elämistä tunnettu Jarmo Koski menetti eläkesäästönsä huijarille

"Uhrin ei pitäisi hävetä" 

Lehtisen mukaan Liikasen tapaus on poliisilla tutkinnassa vyyhtinä, jossa on lukuisia turvatilipetoksia eli asianomistajia on paljon muitakin kuin Liikanen. 

Epäiltyjä on rikoskokonaisuudessa useita, sekä Suomen että ulkomaan kansalaisia, ja poliisi on kuulustellut osaa epäillyistä.

Viranomaiset ovat pystyneet luomaan hyviä järjestelmiä huijausten pysäyttämiseksi ja rikollisten kiinnijäämisriski on Lehtisen mukaan kasvanut. 

– Huijauksen uhri tuntee usein häpeää, että on mennyt lankaan, mutta uhrin ei pitäisi hävetä. Häpeä on rikollisilla, jotka toimivat täysin tunteettomasti, Lehtinen summaa. 

Lue myös: 

Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä

Näin härskisti suomalaisia on huijattu – tällä kikalla naisen tililtä hävisi 170 000 euroa

Lisää aiheesta:

MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroaPoliisi varoittaa huijauksesta: Turvatilejä ei ole olemassakaan"Silloin tajusin, että nyt taitaa olla paha juttu" – Juha kertoo, miten pankin puhelu päättyikin tilin tyhjentämiseenMiten joku voi langeta kymmenien tuhansien eurojen nettihuijaukseen? Poliisikin ymmällään: "Sitä mekin ihmettelemme"HS: Hilkka ja Juhani menettivät kaikki säästönsä kansainväliselle petostehtaalle – huijari tyhjensi tileiltä 72 000 euroaSiisti takkimyyjä kauppasi iäkkäälle pariskunnalle "hienon nahkatakin" – MTV Uutiset listasi neljä ovelaa juonta, joilla pitkäkyntiset havittelevat vanhusten rahoja
PetoksetHuijauksetErkki LiikanenVerkkohuijauksetRikospaikkaHuomenta SuomiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Petokset
  • 08:25
    Rikospaikka

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • Eilen05:50
    Huijaukset

    Useat suomalaiset peloteltiin menettämään kaikki säästönsä – puhelinhuijausvyyhdin käsittely alkaa

  • 17.10.16:02
    Poliisi

    Aku Hirviniemen kelloliikkeen rikosvyyhti laajenee – lisää epäiltyjä

  • 17.10.10:43
    Rikosepäilyt

    Miljoonien eurojen petosepäily irakilaisperheen suojaamisesta – syyttäjä ei nosta syytteitä Securitas-ex-turvapomolle

  • 16.10.17:56
    Kannabis

    MTV:n tiedot: Aku Hirviniemen kelloliikkeestä kiinni kansainväliseen rikollisliigaan kuuluva mies