Australian itä- ja kaakkoisrannikolle saapuneet sateet auttavat maastopalojen taltuttamisessa. Samalla ne kuitenkin tuovat myös harmia. Tuhojen kartoittaminen on vasta päässyt alkamaan, mutta tulipalojen pelätään tehneen suurta tuhoa eläin- ja kasvilajeille sekä luonnon monimuotoisuudelle.
Australian maastopalot ovat laantumaan päin, ja viranomaiset alkavat hiljalleen selvittää niiden tekemiä tuhoja luonnolle. Tieteilijät ovat jopa varoittaneet ekologisen katastrofin mahdollisuudesta, jos harvinaisia kasvi- tai eläinlajeja on palanut, uutisoi Science News.
Alustavien arvioiden mukana Uuden Etelä-Walesin alueella kolmasosa kansallispuistoista on palanut, uutisoi The Sydney Morning Herald.
Maailmanperintökohteenakin tunnetuista Sinisistä vuorista (Blue Mountains) pelätään palaneen peräti 80 prosenttia. Viranomaiset kertovat tulipalojen vaikuttaneen ainakin 60 uhatun lajin elinympäristöön.
Loppuviikosta Australian itä- ja kaakkoisosiin on laskeutunut rankkojakin sadekuuroja. Vaikka taivaalta tuleva vesi auttaa saamaan maastopalojen liekkejä kuriin, nurkan takana vaanii jo seuraava vaara.
Sateiden mukana järviin, jokiin ja mereen on huuhtoutunut suuri määrä paloista syntynyttä tuhkaa. Tuhkamäärät ovat niin suuria, että ne tukkivat kalojen kidukset ja voivat häiritä vedenalaisia ekosysteemeitä. Monin paikoin on todistetttu kalakuolemia. Tuhansia kaloja kuoli esimerkiksi Macleay Riverillä, kun tuhkaa ja muuta jätettä satoi veteen, uutisoi The Sydney Morning Herald.





