Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jopa 40 prosenttia Helsingin ydinkeskustan asunnoista on täysin tyhjillään – rikkaat käyttävät asuntoja "kolmoskoteina"

All Over Press
Julkaistu 22.11.2019 09:07

MTV UUTISET – KAUPPALEHTI

Helsingissä kolmannes asunnoista on vailla vakinaista asukasta, kun muun muassa varakkaat ihmiset pitävät asuntoja paikkana rahoilleen. Tyhjät asunnot voivat vaikuttaa muun muassa kunnan talouteen, kun niistä ei tule verotuloja.

Syrjäseutuja vaivanneet tyhjät asunnot ovat myös Helsingin keskustan ongelma, tosin eri syystä. Vaikka kysyntä on kovaa etenkin Helsingin kantakaupungissa ja parhailla paikoilla, samanaikaisesti isoja osuuksia asunnoista on ilman vakiasukkaita. Asiat ilmenevät Hypon asuntomarkkinakatsauksesta.

Hypon mukaan Helsingin ytimessä kolmannes asunnoista on vailla vakinaista asukasta. Vuonna 2011 esimerkiksi Kaartinkaupungissa ja Kluuvissa osuus oli vajaa viidennes.

Ilmiö on tuttu Lontoosta, New Yorkista ja Pariisista, eivätkä tyhjyyden takana ole esimerkiksi remontit tai asunnonvaihdot. Hypon mukaan merkittävä osa asunnoista on varakkaiden yksityishenkilöiden omistuksessa, ja he käyttävät asuntoa vaihtelevasti ”kolmoskotina” ja paikkana rahoilleen.

Asuntosijoittajat yksi syy ilmiöön

Tyhjillään olevien asuntojen omistajia ovat myös rikkaat kuolinpesät ja säätiöt, jotka pitävät asuntoja vajaakäytöllä tai lähinnä lähipiirin käytössä. Keskusta-asuntojen arvo nousee yhä, joten myynti-into tai kokoaikaiseen käyttöön ottaminen ei innosta.

Kolmas syy tyhjien arvoasuntojen takana ovat lyhytaikaisesti esimerkiksi Airbnb:n kautta vuokraavat asuntosijoittajat, mutta katsauksen mukaan tilastot viittaavat tämän ryhmän merkityksen pienemmäksi kuin kahden edellisen.

Tyhjillään olevat asunnot tarkoittavat verotulojen menetystä

Hypon pääekonomistin mukaan omistajista ei ole tarkkaa tilastotietoa, mutta maailmalla kokemukset ovat osoittaneet omistajien olevan monesti varakkaita yksityishenkilöitä.

Juhana Brotheruksen

– Odotan, että myös Helsingissä pääosa tyhjien asuntojen osuuden kasvusta tulee varakkaiden yksityishenkilöiden puolelta, Brotherus sanoo Kauppalehdelle.

Tyhjillään olevat asunnot tarkoittavat kunnalle verotulojen menetystä, koska monesti arvoasunnoissa asuisi hyvätuloisia veronmaksajia.

– Tyhjät asunnot ovat jo nyt haaste kuntataloudelle.

"Joitain vaikutuksia voi olla"

Asuntomarkkinaan ilmiö vaikuttaa siten, että muille jää vähemmän asuntoja hyviltä paikoilta, ja on muutettava kauemmas. Toisaalta tyhjät asunnot voivat näivettää lähiympäristöä, kun palveluille on vähemmän asiakkaita.

Kun tyhjät asunnot yhdistetään uusien kauppakeskusten, kuten Kalasataman Redin, Pasilan Triplan ja Espoon Tapiolan Ainoan, nousuun keskustan ulkopuolelle, vaikutukset voivat Brotheruksen mukaan näkyä esimerkiksi keskustan kivijalkaliikkeiden aukioloissa ja valikoimissa.

– Ilmiö ei toki tarkoita, että Helsingin ytimestä katoaisivat palvelut, mutta joitain vaikutuksia voi olla.

Yhdeksi ratkaisuksi Hypo ehdottaa korotettua kiinteistöveroa pysyvämmin tyhjille asunnoille.

Hypo ennakoi katsauksessaan asuntojen hintojen nousevan 0,5 prosenttia koko maassa tänä vuonna ja jämähtävän ensi vuonna. Pääkaupunkiseudulla se arvioi asuntojen kallistuvan tänä vuonna 2,0 ja ensi vuonna 1,5 prosenttia. 

Lisää aiheesta:

Vuokra-asuntomarkkinoilla poikkeuksellinen tilanne – näillä alueilla vuokrat voivat laskea, mutta muutos häämöttää horisontissaTänne asuntosijoittajan kannattaa suunnata nyt katseensa Helsingissä – "Rauhallinen ja kylämäinen tunnelma"Tällaisia kaupunkiasuntoja ostajat nyt himoitsevat – haluttuja asuntoja tulossa viimein markkinoille lisääMikkelistä voi ostaa kokonaisen kerrostalon 150 000 eurolla – myyjän mukaan kiinnostuneita on ollut: "Myyntihinta on vaatimaton"Asuntomarkkinoilla määrää nyt ostaja: Puoli miljoonaa suomalaista kotia sijaitsee alueilla, joilla tehdään alle sata asuntokauppaa vuodessaPääkaupunkiseudun rakennuksista huima määrä seisoo tyhjillään – lähes yhtä paljon tyhjiä toimistotiloja kuin Ateenassa: "Rakennusten uusiminen maksaa liikaa"
HelsinkiAsuminenKotiKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Helsinki
  • 06:00
    Olympiastadion

    Miksi Olympiastadionin ensi kesän konserttikalenteri on typötyhjä? Suomen ykkösareenan johto vastaa

  • Eilen19:15
    Pysäköinninvalvonta

    Käsittämätön parkkeerausilmiö: "Pysäköinnintarkastajat eivät voi ymmärtää"

  • Eilen06:13
    Olympiastadion

    Kommentti: Onko kaikki hyvin, Olympiastadion? Eppu Normaali ja muut artistit tuntuvat karttavan maan ykköskonserttipaikkaa

  • ti15:43
    SDP

    SDP:n helsinkiläisvaltuutettu on liioitellut koulutustaan – ”En sano, että minulla on joku roskistutkinto”

  • ti07:30
    Sankaritarinat

    Aamulla rouva olisi jo kuollut – Dante-koira pelasti naapurin