Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jokioisten taivas täyttyi hävittäjistä – kolmen päivän aikana nousuja ja laskuja arviolta 400

1:58Baana 18 toi Hornetit Jokioisiin
Julkaistu 18.09.2018 22:40
Toimittajan kuva

Pekko Ylönen

pekko.ylonen@mtv.fi

Jokioisten varalaskupaikassa valtatie kahdella on eilisestä lähtien jyrissyt Ilmavoimien lentokoneita. Satakunnan lennoston järjestämässä kolmipäiväisessä Baana 18 -lentotoimintaharjoituksessa lennetään ilmavoimien kaikilla käytössä olevilla konetyypeillä, erityisesti F/A-18 Hornet -monitoimihävittäjillä.

Kolmen päivän aikana koneiden laskeutumisia ja lähestymisiä on noin 400, joten taivaalta laskeutuu lentokoneita tasaisena virtana. Tavoitteena on saada ohjaajille mahdollisimman paljon laskusuorituksia päivä- ja yöolosuhteissa

– Harjoitellaan niitä lentokoulutusohjelman mukaisia suorituksia, lisäksi harjoitellaan tukikohtien haltuunottoa ja henkilökunnan omissa tehtävissä harjaantumista. Eli jos tiivistetysti sanoisin: kehitetään ilmavoimien suorituskykyä, Satakunnan lennoston esikuntapäällikkö, everstiluutnantti Mika Hakanen sanoo.

Paikalla satoja ihmisiä

Harjoitukseen osallistuu kaikkiaan noin 300 ihmistä.

– Siitä valtaosa on henkilökuntaa, joka harjoittelee toimimista normaaleissa poikkeusolon tehtävissä. Sen lisäksi on varusmiehiä ja reserviläisiä, jotka harjoittelevat omia tulevia poikkeusolon tehtäviä. Kysymys on suojaamisen tehtävistä, lentoteknisistä tehtävistä ja johtamisjärjestelmäan tehtävistä, Hakanen kertoo.

Valtatie kahden liikenne on ohjattu harjoituspaikalla kiertotielle vielä torstaihin puoleenpäivään saakka.

Lisää aiheesta:

Hävittäjiä Nelostiellä: Suljettu päiviksiMaavoimien Arrow 24 -harjoitus alkoi – video näyttää, kun brittien taisteluhelikopterit saapuivat SuomeenHävittäjä ampaisi ilmaan Nelostieltä metsän keskeltä – katso video Ilmavoimien "erittäin tärkeästä" harjoituksestaNyt jyrisee Loimaalla! MTV Uutiset seurasi ilmavoimien Baana21-harjoitusta, joka sulkee ison kulkuväylänkinValoilmiöitä ja ruotsalaishävittäjiä – Ilmavoimien pääsotaharjoitus Ruska 20 näkyy ja kuuluu pian eri puolilla SuomeaLuvassa kirkkaita valoilmiöitä ja outoja pamauksia – Kanki 16 nousee Suomen taivaalle
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 19:03
    Sää

    Markus Mäntykannas kommentoi kylmää käännettä: Suomi jakautuu kahtia

  • 14:18
    Sää

    Harmautta et pääse pakoon: Joonas Koskela kertoo, miten sateinen syyssää koettelee Suomea

  • 13:58
    Kuolemantapaukset

    Tämä tiedetään Joroisten räjähdyksestä nyt: Ei viitteitä räjähdeaineista

  • 12:05
    Tulipalot

    Omakotitalo roihusi Simossa: Raunioista löytynyt ruumis

  • 10:52
    Helsinki

    Helsinkiä pääsee ihailemaan nyt uudesta paikasta – alla vilistää päivittäin neljännesmiljoona ihmistä