Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jokerit on myyty

Tomi Natri /All Over Press
Julkaistu 29.09.2025 15:10(Päivitetty 29.09.2025 15:26)
Toimittajan kuva
Antti Rämänen

antti.ramanen@mtv.fi

Jääkiekon Mestiksessä pelaavan Jokerien osake-enemmistö on myyty Heikki Viitikon ja Mikko Saarnin perustamalle HeMi Invest Oy:lle.

Yhtiön osuus Jokereista on kaupan myötä 52,92 prosenttia. 

Viitikko on seuran tulevaksi kotiareenaksi kaavaillun Veikkaus Arenan pääomistaja. Saarni on toiminut Jokerien hallituksen puheenjohtajana vuodesta 2023, jolloin seura palasi takaisin suomalaiseen sarjakiekkoon.

Kaupassa HeMi Invest ostaa kaikki Saarnin ja Timo Mäkelän omistaman Soldo Capital Oy:n hallussa olleet Jokerit Helsinki Oy:n osakkeet.

Entisen Hartwall-areenan siirtyminen Viitikon johtaman sijoittajaryhmän haltuun talvella 2025 johti nopeasti spekulaatioihin myös Jokerien ostamisesta.

– Jokerit on tehnyt hienoa työtä Mikon johdolla Mestiksessä jo useamman vuoden ajan sekä kaukalossa että sen ulkopuolella. Seuralla on kunnianhimoiset urheilulliset sekä taloudelliset tavoitteet tulevaisuuden suhteen ja on hienoa päästä auttamaan seuraa näiden tavoitteiden saavuttamisessa, Viitikko kommentoi Jokerien tiedotteessa.

Saarni jatkaa muutoksen myötä Jokerien operatiivisessa johdossa ja hallituksen puheenjohtajana. Viitikko keskittyy puolestaan HeMi Invest Oy:n ja Jokereiden liiketoiminnan kehittämiseen sekä kasvattamiseen erityisesti jääkiekon ulkopuolella.

– Heikin mukaan tulo on suuri askel osana isompaa kokonaisuutta. Olemme tunteneet pitkään ja näemme suomalaisen jääkiekon, sen haasteet ja potentiaalin hyvin samalla tavalla, Saarni toteaa.

– Heikki tuo mukanaan uniikkia osaamista sekä arvokasta kokemusta niille liiketoiminnan aloille, joihin Jokerit ja HeMi haluaa tulevaisuudessa keskittyä, Saarni jatkaa.

Jokereiden hallituksessa tapahtuu samalla yksi henkilövaihdos, kun Mikko Mantila ottaa Antti Mantilan paikan. Hallituksessa jatkavat Markus Selin, Ossi Väänänen, Markus Nykänen, Max Seeck ja Roope Räty.

Lisää aiheesta:

Helsinki Seagulls paljasti uudet omistajansaMiljoonaluokan potti – HJK:n naisten joukkueelle mullistava uutinenSM-liiga-seuralle uusi suuromistaja – vasta perustetulle yhtiölle yli neljännes osakekannastaHelsingin Jokerit tiedotti uusista omistajistaan – mukana kaksi NHL-tähteäJokereiden liigahankkeessa yllätyskäänne: Teemu Selänteen vetämä ostajaryhmä vetäytyy prosessistaJokereissa jättimäinen myllerrys! Toimitusjohtaja eroaa, Jari Kurri myi 40 prosenttia osakkeistaan
JokeritMestisJääkiekkoLiigaUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Jokerit
  • 26.9.22:39
    Mestis

    Tomek Valtonen "katosi" – Jokerit joutui selittämään

  • 16.9.09:29
    Helsinki

    Kärsivällisyys loppu! Garden Helsinki -projektille tyly ilmoitus: Vuosi aikaa

  • 13.9.19:20
    Mestis

    Jokereille tyly kotitappio

  • 11.9.21:19
    Mestis

    Jokereilta röyhkeä piikki SM-liigalle – yleisö riemastui

  • 11.9.19:46
    Mestis

    Jokerit-pomo: Tämä on tilanne Veikkaus-areenan suhteen