Suomessa nähdään syksyllä koronaviruksen toinen tartunta-aalto, kolme Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiirin lääkäriä arvioi.
– Valitettavasti pidän ja kollegatkin pitävät sitä todennäköisenä, Husin diagnostiikkajohtaja Lasse Lehtonen sanoo.
Hän perustaa arvionsa siihen, että rajoitustoimia on purettu, mutta niiden tilalle ei juuri ole luotu tartuntoja ehkäiseviä toimia.
Katso yllä oleva video: Koronarokotteesta on saatu lupaavia tuloksia Britanniassa – ylilääkäri: "Vielä ei tiedetä, miten rokote toimii tosielämässä".
Apulaisylilääkäri Eeva Ruotsalainen Husin epidemologisesta yksiköstä on samaa mieltä.
– Todennäköisesti toinen aalto tulee, jos ihmiset eivät noudata varotoimia.
Lehtonen ja Ruotsalainen nostavat esiin rajoitusten nopean purkamisen ja esimerkiksi yökerhojen avaamisen ilman suunnitelmaa sisätilojen tiiviissä tunnelmissa leviävien tartuntojen ehkäisystä.
Lue myös: Suomessa 10 uutta koronavirustartuntaa eikä uusia koronakuolemia – STM: Tartuntamäärän lasku ei enää jatku
– Kysymys on siitä, alkaako meillä olla paljon tilaisuuksia, joissa yksittäinen supertartuttaja pystyy levittämään tautia, Lehtonen sanoo.
